Πραγματοποιήθηκε η παρουσίαση του βιβλίου: «Το Τμήμα Οικονομικών Επιστημών του Ε.Κ.Π.Α. στην ελληνική κοινωνία και την επιστήμη»

book

Σε κλίμα υπερηφάνειας και συγκίνησης πραγματοποιήθηκε η εκδήλωση για την παρουσίαση της ιστορικής διαδρομής του Τμήματος Οικονομικών Επιστημών (Τ.Ο.Ε.), που κατέγραψαν οι συγγραφείς κα Μυρτώ Δημητροπούλου και κα Ευγενία Μπουρνόβα στο βιβλίο τους «Το Τμήμα Οικονομικών Επιστημών του Ε.Κ.Π.Α. στην ελληνική κοινωνία και την επιστήμη», με πρωτοβουλία του Προέδρου του Τ.Ο.Ε., Καθηγητή κ. Στέλιου Κώτσιου και τη χορηγία του Πρoγράμματος Συμπληρωματικής εξ αποστάσεως Εκπαίδευσης (E-Learning Πανεπιστήμιο Αθηνών), του οποίου Επιστημονικός υπεύθυνος είναι ο Ομότιμος Καθηγητής του Τ.Ο.Ε. κ. Παναγιώτης Πετράκης.

Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους ο Πρύτανης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, Καθηγητής κ. Γεράσιμος Σιάσος, τα μέλη του Συμβουλίου Διοίκησης, ο Καθηγητής κ. Δημήτρης Καινούργιος και η Καθηγήτρια κ. Αθανασία Σμυρνιώτου, οι Αντιπρυτάνεις Καθηγητές κ.κ. Στάθης Ευσταθόπουλος και Αριστείδης Σάμιτας, οι Κοσμήτορες, της Σχολής Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών, κ. Νικόλαος Ηρειώτης, και της Σχολής Επιστημών της Αγωγής, κ. Θωμάς Μπαμπάλης, και ο Πρόεδρος του Τμήματος Διαχείρισης Λιμένων και Ναυτιλίας, κ. Θεόδωρος Συριόπουλος.

JIM 6451
JIM 6597

Μετά τους χαιρετισμούς του Πρύτανη κ. Σιάσου, του μέλους του Συμβουλίου Διοίκησης κ. Καινούργιου και του Αντίπρυτανη κ. Σάμιτα, οι συγγραφείς του βιβλίου κα Δημητροπούλου Ιστορικός-Ερευνήτρια και απόφοιτη του Τμήματός μας και η Καθηγήτρια του Τ.Ο.Ε. κα Μπουρνόβα, αναφέρθηκαν στην ιστορική εξέλιξη του Τμήματος και πώς αυτό συνέβαλε στην ελληνική κοινωνία και την επιστήμη, υπηρετώντας το δημόσιο συμφέρον. Κατόπιν, ο Πρόεδρος κ. Κώτσιος, παρουσίασε την σημερινή θέση του Τ.Ο.Ε.

Τέλος, η εκδήλωση ολοκληρώθηκε με τις ομιλίες των πρώην Προέδρων του Τ.Ο.Ε., κ.κ. Κωστή Βαΐτσου, Τάσου ΓιαννίτσηΛούκας Κατσέλη, Παναγιώτη ΠετράκηΙωάννη Δημητρίου, και Νίκου Ηρειώτη, του πρώην Προέδρου της Επιτροπής Κεφαλαιαγοράς και Ομότιμου Καθηγητή κ. Σταύρου Θωμαδάκη και του πρώην Κοσμήτορα κ. Γιώργου Δονάτου.

JIM 6271
JIM 6311
JIM 6505
JIM 6529