Παρουσιάστηκε το βιβλίο του Θ. Πελεγρίνη με τίτλο “Ιστορία της Φιλοσοφίας”

Την Τρίτη 14 Ιουνίου 2022 και ώρα 19:00 στον κήπο του νεοκλασικού του Συλλόγου Ελλήνων Αρχαιολόγων παρουσιάστηκε το βιβλίο του π. Πρύτανη του ΕΚΠΑ Θεοδόση Πελεγρίνη «Ιστορία της Φιλοσοφίας».

pelegrinis book

Ο Καθηγητής κ. Θεοδόσης Πελεγρίνης, μαζί με τη Διευθύντρια των Εκδόσεων Παπαζήση κυρία Κατερίνα Μάρκου, υποδέχθηκαν τους προσκεκλημένους μεταξύ των οποίων ήταν: ο τ. Πρόεδρος της Ελληνικής Δημοκρατίας Καθηγητής κ. Προκόπης Παυλόπουλος, ο τ. Πρύτανης του Ε.Μ.Π Καθηγητής κ. Γιάννης Γκόλιας, ο Καθηγητής κ. Κ. Κωνσταντόπουλος, ο π. Πρύτανης του ΕΚΠΑ π. Βουλευτής Καθηγητής κ. Θ. Φορτσάκης, ο Πρύτανης της ΑΣΚΤ Καθηγητής κ. Ν. Τρανός, οι π. Πρυτάνεις της ΑΣΚΤ Καθηγητές κκ. Γ. Χαρβαλιάς και Π. Χαραλάμπους, ο π. Αντιπρύτανης της ΑΣΚΤ Καθηγητής κ. Α. Ιωαννίδης, ο τ. Υπουργός κ. Π. Νικολούδης, ο Βουλευτής τ. Υπουργός κ. Ν. Φίλης, ο Βουλευτής π. Υπουργός κ. Γ. Μπαλάφας, ο τ. Υπουργός κ. Α. Ρουπακιώτης, ο τ. Υφυπουργός κ. Τ. Πετρόπουλος, o τ. Βουλευτής κ. Θανάσης Οικονόμου, ο Δήμαρχος Κηφισιάς κ. Γ. Θωμάκος, ο Αντιδήμαρχος Ν. Σμύρνης κ. Γ. Κρικρής, η Καθηγήτρια κυρία Αθηνά Σχινά, η Καθηγήτρια κυρία Μ. Μενεγάκη, ο π. Γ. Γραμματεύς του ΕΚΠΑ κ. Π. Κοντός μεγάλος αριθμός καθηγητών πανεπιστημίου και πλήθος κόσμου.

history of philosophy

Απόσπασμα από την παρουσίαση στο οπισθόφυλλο του βιβλίου:

Στο πλαίσιο της καλούμενης Διαμάχης μεταξύ των Σχολών της Θεολογίας και της Φιλοσοφίας, που ξέσπασε κατά τον 18ο αιώνα, η Φιλοσοφία θεωρήθηκε από τους οπαδούς της Θεολογίας σαν θεραπαινίς της Θεολογίας – όχι όμως, σημείωσε ο Καντ υπερασπιζόμενος τον ρόλο της Φιλοσοφίας, για κρατάει το φόρεμα της Θεολογίας ακολουθώντας την, αλλά για να της φωτίζει τον δρόμο πηγαίνοντας μπροστά με το κερί στο χέρι.
Η φιλοσοφία θα μπορούσε, υπό την έννοιαν αυτή, να λεχθεί ότι είναι θεραπαινίς κάθε επιστήμης.
Ο ρόλος της φιλοσοφίας είναι, διευρύνοντας τον ορίζοντα του νου μας, να μας ανοίγει νέους δρόμους, και, αν συμβεί στην διαδρομή μας να βρεθούμε μπροστά σε ανυπέρβλητες δυσκολίες, να μας καλεί επιτακτικά πίσω, στην αρχή του δρόμου, να τον διατρέξομε πάλι υποδεικνύοντάς μας πώς να μην διαπράξομε τα λάθη που μας οδήγησαν σε αδιέξοδα.
Αυτά που, στην μακραίωνη πορεία της φιλοσοφίας, οι υπηρέτες της εισηγήθηκαν τόσο με την διδασκαλία τους όσο και με τον τρόπο ζωής των περιγράφονται, με ακριβή και άκρως προσιτό στον αναγνώστη τρόπο, στο βιβλίο του Θεοδόση Ν. Πελεγρίνη Ιστορία της Φιλοσοφίας.