Η Εταιρία Ελλήνων Λογοτεχνών διοργανώνει παρουσίαση του βιβλίου της Σταυρούλας Δεκούλου με τίτλο: «Πρόσφυγες: Ορφανοί όπου Γης», η οποία θα πραγματοποιηθεί την Δευτέρα 4 Ιουλίου 2022 στην αίθουσα Μιχαήλας Αβέρωφ της Εταιρίας Ελλήνων Λογοτεχνών Γενναδίου 8 & Ακαδημίας στις 7.30 μμ, με ομιλητές τον Κώστα Καρούσο, Πρόεδρο της Ε.Ε.Λ. & την Παναγιώτα Ζαλώνη, μέλος της Ε.Ε.Λ. Θα ακολουθήσει μουσική εκδήλωση.

Μερικές φορές, ένα πανεπιστημιακό μάθημα εμπνέει, διακινεί συναισθήματα, ανοίγει ορίζοντες μιας νέας οπτικής και συμβάλλει στην αναθεώρηση των στάσεών μας απέναντι σε πτυχές της σχέσης ή της φροντίδας που παρέχουμε σε άλλους. Στο μεταπτυχιακό μάθημα «Ψυχοκοινωνική Στήριξη Προσφύγων» που διδάσκει η Καθηγήτρια Κλινικής Ψυχολογίας Δανάη Παπαδάτου, οι φοιτητές καλούνται να τηρήσουν ένα ημερολόγιο σε όλη τη διάρκεια του εξαμήνου με τις προσωπικές τους σκέψεις, συναισθήματα, προβληματισμούς πάνω στην προσφυγιά καθώς και στα ερεθίσματα και τις συζητήσεις που γίνονται στην τάξη. Ένα από αυτά τα ημερολόγια, της Σταυρούλας Δεκούλου, καθρεφτίζει μέσα από ένα λογοτεχνικό κείμενο, την πλούσια προσωπική της διαδρομή στην πορεία  αυτού του μαθήματος. Κάποιοι το διάβασαν, το εκτίμησαν και την έπεισαν να το εκδώσει.

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ Βιβλίο Σταυρούλας Δεκούλου
Scheduled Επιστήμες Υγείας Πανεπιστημιακή Κοινότητα Παρουσιάσεις