Εκδήλωση με θέμα “Byzantine and Chinese Medicine in Dialogue: The Cases of John Zacharias and Zu Shuwei” [8/5/23]

Εκδήλωση για την ιατρική στην μεσαιωνική Κίνα και το Βυζάντιο θα λάβει χώρα στο Ίδρυμα Ερευνών την Δευτέρα 8 Μαΐου στις 18:30.

Η εκδήλωση έχει τίτλο ‘Byzantine and Chinese Medicine in Dialogue: The Cases of John Zacharias and Zu Shuwei’ και πραγματοποιείται στο πλαίσιο του Υποέργου 4: «Δράσεις του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών για συνέργειες με σκοπό τη μελέτη του αρχαίου ελληνικού και κινεζικού πολιτισμού» του Ε.ΠιΑΝΑΠΤΥΞΗ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥ ΔΥΝΑΜΙΚΟΥ, ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ & ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗ σε συνεργασία με το Ερευνητικό Έργο «Η Αλχημεία στο Βυζάντιο» του Ινστιτούτου Ιστορικών Ερευνών, Εθνικό Ίδρυμα Ερευνών.

Συντονισμός εκδήλωσης:
Στέλιος Βιρβιδάκης (ΕΚΠΑ, Τμήμα Ιστορίας και Φιλοσοφίας της Επιστήμης)

Ομιλητές:
Asaf Goldschmidt (Tel Aviv University, Department of East Asian Studies & Confucius Institute)
Πέτρος Μπούρας-Βαλλιανάτος (ΕΚΠΑ, Τμήμα Ιστορίας και Φιλοσοφίας της Επιστήμης)

Συνομιλητές:
Μαριάννα Καραμάνου (ΕΚΠΑ, Ιατρική Σχολή)
Γεράσιμος Μέριανος (ΕΙΕ, Ινστιτούτο Ιστορικών Ερευνών)

Scheduled Επιστήμες Υγείας Παρουσιάσεις