Προκήρυξη Μεταπτυχιακού Προγράμματος με τίτλο «Ποσοτική Επενδυτική» του Τμήματος Οικονομικών Επιστημών του ΕΚΠΑ

Το Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών «Ποσοτική Επενδυτική» του Τμήματος Οικονομικών Επιστημών του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών ανακοινώνει την έναρξη υποβολής αιτήσεων υποψηφιότητας για το νέο ακαδημαϊκό έτος σπουδών 2023-2024.

Το ΠΜΣ απονέμει Δίπλωμα Μεταπτυχιακών Σπουδών στην «Ποσοτική Επενδυτική – Quantitative Investing» σε μια από τις ακόλουθες ειδικεύσεις:

– ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ ΧΡΗΜΑΤΟΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ & ΑΝΑΛΥΣΗ ΚΙΝΔΥΝΟΥ

– ΕΠΕΝΔΥΤΙΚΗ & ΕΚΤΙΜΗΤΙΚΗ ΑΚΙΝΗΤΩΝ

Η πρόσκληση απευθύνεται:

1. Σε νέους απόφοιτους οικονομικών, θετικών, κοινονικο-πολιτικών επιστημών ή πολυτεχνικών και ανώτατων στρατιωτικών σχολών από αναγνωρισμένα Ιδρύματα Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης της ημεδαπής ή ομοταγών ιδρυμάτων της αλλοδαπής.
  2. Σε τελειόφοιτους ΑΕΙ των παραπάνω κατηγοριών, οι οποίοι θα καταστούν πτυχιούχοι κατά την εξεταστική περίοδο του Σεπτεμβρίου 2023.
  3. Σε απόφοιτους που ήδη εργάζονται και επιθυμούν να αναπτύξουν τις γνώσεις τους για να επιταχύνουν την επαγγελματική τους εξέλιξη.

ΥΠΟΒΟΛΗ ΑΙΤΗΣΕΩΝ – ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ

Οι ενδιαφερόμενοι καλούνται να υποβάλουν ηλεκτρονικά, μέσω της ιστοσελίδας του Προγράμματος την αίτηση υποψηφιότητας με τα ακόλουθα δικαιολογητικά έως 16-6-2023:
– Αντίγραφο πτυχίου ή βεβαίωση περάτωσης σπουδών.
– Αναλυτική βαθμολογία. Στην περίπτωση που οι υποψήφιοι δεν έχουν ολοκληρώσει τον Α’ κύκλο σπουδών(προπτυχιακό), η αναλυτική βαθμολογία θα πρέπει να συνοδεύεται από υπεύθυνη δήλωση στην οποία να αναφέρεται ο αριθμός των μαθημάτων που υπολείπονται για την απόκτηση του πτυχίου, καθώς και ο μέσος όρος που προκύπτει από τα μαθήματα που συμπεριλαμβάνονται στην αναλυτική που κατατίθεται.
– Βιογραφικό σημείωμα.
– Πιστοποιητικό γνώσης αγγλικής γλώσσας (επίπεδο γλωσσομάθειας B2).
-Μία ή δύο συστατικές επιστολές από καθηγητές ή/και εργοδότες. Εναλλακτικά, οι συστατικές επιστολές αποστέλλονται από τους συντάκτες τους μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου με την ένδειξη «Συστατική επιστολή για τον/την υποψήφιο/α [ονοματεπώνυμο]».
– Φωτοτυπία δύο όψεων αστυνομικής ταυτότητας ή διαβατηρίου.

από έως
Scheduled Οικονομικές Επιστήμες Προκηρύξεις