Λόγω εκτάκτου κωλύματος, την Παρασκευή 8/12/2023 δεν θα πραγματοποιηθεί η ώρα ακρόασης με τον Συνήγορο του Φοιτητή όπως ήταν προγραμματισμένο.

“Συνήγορος του Φοιτητή” διατελεί η Επίκουρη Καθηγήτρια της Νομικής Σχολής κ. Χρήστου Βασιλική. Ο θεσμός αυτός έχει ως σκοπό την εξέταση αιτημάτων φοιτητών για προβλήματα που αντιμετωπίζουν με τις ακαδημαϊκές και διοικητικές υπηρεσίες και αναζήτηση λύσεων στα προβλήματα αυτά, τη διευκόλυνση των επαφών του φοιτητή με τα όργανα και τις υπηρεσίες διοίκησης, την εξέταση αναφορών-καταγγελιών των φοιτητών για παραβίαση διατάξεων και κανόνων της πανεπιστημιακής νομοθεσίας και δεοντολογίας και την ενημέρωση των φοιτητών σχετικά με τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις τους ως μελών της Πανεπιστημιακής Κοινότητας.

Περισσότερες πληροφορίες για τον Συνήγορο του Φοιτητή: https://www.uoa.gr/foitites/paroches_drastiriotites/synigoros_toy_foititi/