Με την έναρξη της εκτέλεσης του Ελληνικού Εθνικού Προγράμματος Δικτύου Μικροδορυφόρων των 200 εκατομμυρίων ευρώ από το Ταμείο Ανάπτυξης και Ανθεκτικότητας – Ελλάδα 2.0 και την αναβαθμισμένη τα τελευταία χρόνια συμμετοχή της Ελλάδας στην Διαστημική μέσω των προγραμμάτων του ESA και του EUSPA, είναι μοναδική ευκαιρία για σας να συμμετάσχετε στην “Ημέρα Σταδιοδρομίας στις Διαστημικές Τεχνολογίες, Εφαρμογές και Υπηρεσίες Made in Greece” που διοργανώνουν για πρώτη φορά από κοινού για τους προπτυχιακούς και μεταπτυχιακούς φοιτητές τους, καθώς και για τους αποφοίτους τους: το Τμήμα Αεροδιαστημικής Επιστήμης και Τεχνολογίας, το Τμήμα Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών, και το Διιδρυματικό Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών στις «Διαστημικές Τεχνολογίες, Εφαρμογές και Υπηρεσίες» του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών.

Η ημερίδα θα πραγματοποιηθεί την Δευτέρα, 8 Μαΐου 2023, ώρα 9.00 στο Μεγάλο Αμφιθέατρο του Ιδρύματος Ευγενίδου, Λ. Συγγρού 387, Αθήνα.

Κύριος σκοπός της ημερίδας είναι να παρουσιαστεί το Ελληνικό οικοσύστημα στον χώρο της Διαστημικής και να ενημερωθούν οι ενδιαφερόμενοι φοιτητές και απόφοιτοι για τις επαγγελματικές προοπτικές που προσφέρει ο χώρος της Διαστημικής στην Ελλάδα. Η ημερίδα, επίσης, περιλαμβάνει ενημερωτικές ομιλίες για όλα τα σημαντικά θέματα που σχετίζονται με την Διαστημική στην Ελλάδα αυτή την περίοδο.

Στα διαλείμματα της ημερίδας και μετά τις σχετικές παρουσιάσεις θα υπάρχει δυνατότητα δικτύωσης και συνομιλίας για εύρεση εργασίας σε ένα διεπιστημονικό χώρο υψηλής τεχνολογίας με σημαντικές προοπτικές εξέλιξης.

Επισυνάπτεται αφίσα της εκδήλωσης με αρχικό πρόγραμμα.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Scheduled Θετικές Επιστήμες και Τεχνολογία Πανεπιστημιακή Κοινότητα Παρουσιάσεις