Πραγματοποιήθηκαν με απόλυτη επιτυχία οι «Ημέρες Καριέρας Ε.Κ.Π.Α. 2024» από το Γραφείο Διασύνδεσης του Ιδρύματος

liaison office

Το Γραφείο Διασύνδεσης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών πραγματοποίησε το τριήμερο 19-20-21 Μαρτίου 2024 με απόλυτη επιτυχία την πολυεπίπεδη δράση «Ημέρας Καριέρας Ε.Κ.Π.Α. 2024».  Οι φετινές εκδηλώσεις είχαν υβριδική μορφή, περιλαμβάνοντας τόσο διαδικτυακές δράσεις με την χρήση και αξιοποίηση εξειδικευμένης πλατφόρμας όσο και δια ζώσης workshops, τα οποία έλαβαν χώρα  στο Κεντρικό Κτήριο των Προπυλαίων του Πανεπιστημίου μας .

Φοιτητές και απόφοιτοι του Ε.Κ.Π.Α. στο τριήμερο της εν λόγω δράσης, είχαν τη δυνατότητα  να έρθουν  σε επαφή με 52 σημαντικές επιχειρήσεις και οργανισμούς, να ενημερωθούν για τις ευκαιρίες απασχόλησης και σταδιοδρομίας που προσφέρουν, και να διεκδικήσουν μία θέση εργασίας μέσα από 563 περίπου  συνεντεύξεις που έκλεισαν και πραγματοποίησαν σε αυτές. Επιπροσθέτως, έλαβαν πληροφορίες και ενημέρωση σχετικά μέσα από  τα δια ζώσης workshops που συμμετείχαν και αφορούσαν θέματα του επαγγελματικού προσανατολισμού, της επιχειρηματικότητας και τους κινδύνους στο διαδίκτυο. .

Οι Ημέρες Καριέρας Ε.Κ.Π.Α. αποτελούν μια εξαιρετικά σημαντική δράση  και προάγουν την αμφίδρομη επικοινωνία μεταξύ ακαδημαϊκής κοινότητας και επιχειρήσεων – οργανισμών η οποία θεωρούμε ότι μόνο θετικά αποτελέσματα μπορεί να παράγει. Όπως επισήμανε και η Αντιπρύτανις Ακαδημαϊκών Υποθέσεων, Διεθνών Σχέσεων και Εξωστρέφειας και Επιστημονική Υπεύθυνη του Γραφείου Διασύνδεσης κυρία Σοφία Παπαϊωάννου στον χαιρετισμό της «Πρόκειται για μία εξαιρετικά σημαντική δράση, η οποία αποτελεί θεσμό για το Ίδρυμά μας. Ως Πρυτανική Αρχή καταβάλλαμε σημαντική προσπάθεια και έγιναν συντονισμένες ενέργειες για να διατηρήσουμε το υψηλό επίπεδο ποιότητας των υπηρεσιών του Γραφείου Διασύνδεσης το γεγονός ότι δεν υπάρχουν πόροι από το ΕΣΠΑ ή από κάποιο άλλο χρηματοδοτικό εργαλείο»

Τις δύο πρώτες ημέρες πραγματοποιήθηκαν οι διαδικτυακές παρουσιάσεις των συμμετεχουσών εταιριών στις οποίες δόθηκε έμφαση στο εργασιακό περιβάλλον και στις ευκαιρίες απασχόλησης που προσφέρουν, ενώ πραγματοποιήθηκαν και οι συνεντεύξεις φοιτητών και αποφοίτων για πρόσληψη σε προσφερόμενες από τις επιχειρήσεις θέσεις εργασίας. Επιπροσθέτως, πραγματοποιήθηκαν τα δια ζώσης Workshops από την ομάδα συνεργατών του Γραφείου Διασύνδεσης μεθέματα που αφορούσαν τους σύγχρονους διαδικτυακούς κινδύνους και τις μεθόδους αντιμετώπισής τους, την σύνταξη Βιογραφικού Σημειώματος και την Συνοδευτική Επιστολή, χρήσιμα tips για την Συνέντευξη Εργασίας και αναφορά στις Ήπιες Δεξιότητες καθώς επίσης και θέματα που άπτονταν στην Εξερεύνηση της Επιχειρηματικής Ικανότητας των συμμετεχόντων.

Στους κάτωθι υπερσυνδέσμους μπορείτε να έχετε πρόσβαση:

Στο Ενημερωτικό Φυλλάδιο όπου περιγράφεται συνοπτικά το προφίλ των επιχειρήσεων που συμμετείχαν στις Ημέρες Καριέρας και μια συνοπτική περιγραφή των διαθέσιμων θέσεων εργασίας που προσφέρουν.

Επίσης είναι διαθέσιμες για παρακολούθηση στο κανάλι του Ε.Κ.Π.Α. στο  ΥοuTube:

Οι παρουσιάσεις των Επιχειρήσεων (19-03-2024)

Οι παρουσιάσεις των δια ζώσης Workshops (19-03-2024)

Οι παρουσιάσεις των Επιχειρήσεων (20-03-2024)

Οι παρουσιάσεις των Επιχειρήσεων (21-03-2024)

Δείτε επίσης: https://career.uoa.gr/imeres-karieras-2024/.