Πραγματοποιήθηκε η Τελετή Απονομής του τίτλου του Επίτιμου Καθηγητή στον Ομ. Καθηγητή της Σχολής Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών του ΕΚΠΑ, Α.-Ι. Μεταξά

JIM 3784 1

Πραγματοποιήθηκε την Τρίτη, 28 Ιουνίου 2022 στη Μεγάλη Αίθουσα του Πανεπιστημίου Αθηνών η τελετή απονομής του τίτλου του Επίτιμου Καθηγητή, που αποτελεί την ύψιστη ακαδημαϊκή διάκριση, στον Αντιπρόεδρο της Académie Européenne Interdisciplinaire des Sciences (à titre perpétuel), Επίτιμο Καθηγητή Ευρωπαϊκών Πανεπιστημίων και Ομότιμο Καθηγητή της Σχολής Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Αθηνών, Αναστάσιο-Ιωάννη Δ. Μεταξά.

Η τελετή απονομής παράλληλα μεταδόθηκε και διαδικτυακά:

Την προσφώνηση της εκδήλωσης έκανε ο Πρύτανης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, Καθηγητής Μελέτιος-Αθανάσιος Κ. Δημόπουλος. Εν συνεχεία, ο τ. Πρόεδρος της Δημοκρατίας, Επίτιμος Καθηγητής Προκόπιος Παυλόπουλος παρουσίασε το έργο και την προσωπικότητα του τιμωμένου, ενώ ο Πρόεδρος του Τμήματος Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης, καθηγητής Μιχαήλ Τσινισιζέλης, ανέγνωσε το ψήφισμα.

Ο Πρύτανης του ΕΚΠΑ, Καθηγητής κ. Μελέτιος-Αθανάσιος Δημόπουλος, ανέφερε στην προσφώνησή του μεταξύ άλλων και τα εξής:

“Ο Αναστάσιος Ιωάννης Μεταξάς εξελέγη πρώτος Πρόεδρος του νέου τμήματος το 1982 (επανεξελέγη το 1984). Είναι ο ιδρυτής και Διευθυντής του Εργαστηρίου Πολιτικής Επικοινωνίας του Πανεπιστημίου Αθηνών μέχρι πρόσφατα. Σήμερα είναι Πρόεδρος του Επιστημονικού Συμβουλίου του ιδίου Εργαστηρίου. Εξακολουθεί να διδάσκει στη διατμηματική μεταπτυχιακή κατεύθυνση Πολιτικής Επιστήμης και Κοινωνιολογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών το μάθημα: «Τέχνη και Εξουσία, Από την πολιτική ομιλία της εικαστικής παράστασης το ΙΘ αιώνα, με ταυτόχρονη αναφορά στους κοινωνικοπολιτικούς θεσμούς, την λογοτεχνία και τη μουσική».

Εκπρόσωπος του Συμβουλίου της Ευρώπης στις Μόνιμες Συνδιασκέψεις στη Σιένα και στο Παρίσι. Διευθυντής του “Ευρωπαϊκού Λεξικού Πολιτικής Επικοινωνίας” και της σειράς “Βιβλιοθήκη Πολιτικής Επικοινωνίας” των εκδόσεων Αντ. Ν. Σάκκουλας. Έχει διατελέσει Πρόεδρος του Δ.Σ. της Ε.Ρ.Τ., της Ελληνικής Εταιρείας Πολιτικής Επιστήμης (δύο φορές) και Αντιπρόεδρος της Επιτροπής Πληροφόρησης της UNESCO.

Το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών τιμά σήμερα έναν διακεκριμένο επιστήμονα, ήδη Επίτιμο Καθηγητή και Επίτιμο Διδάκτορα του Πανεπιστημίου της Βουδαπέστης (2016), Επίτιμο Καθηγητή του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου (2012), και Επίτιμο Διδάκτορα του Πανεπιστήμιου της Κρήτης (2010), Τακτικό μέλος της Ανεξάρτητης Αρχής Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα από το 2008 έως το 2016, και Τακτικό μέλος της Εθνικής Επιτροπής Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων επίσης από το 2008 έως το 2016!”

Μπορείτε να διαβάσετε ολόκληρη την προσφώνηση του Πρύτανη του ΕΚΠΑ στο ακόλουθο αρχείο:

Την επίδοση της περγαμηνής ανέλαβε ο Κοσμήτορας της Σχολής Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών, καθηγητής Νικόλαος Ηρειώτης.

Τέλος, ο τιμώμενος καθηγητής Α.-Ι. Μεταξάς πραγματοποίησε ομιλία με τίτλο: «Η Πολιτική Επιστήμη ως γνωστική προϋπόθεση της Δημοκρατίας».