Τελετή Απονομής του τίτλου του Επίτιμου Καθηγητή στον Ομ. Καθηγητή της Σχολής Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών του ΕΚΠΑ, Α.-Ι. Μεταξά [28/6/22, 19:00]

Την Τρίτη, 28 Ιουνίου 2022, ώρα 19.00 στη Μεγάλη Αίθουσα του Πανεπιστημίου Αθηνών (κεντρικό κτήριο, Πανεπιστημίου 30) θα πραγματοποιηθεί η τελετή απονομής του τίτλου του Επίτιμου Καθηγητή που αποτελεί την ύψιστη ακαδημαϊκή διάκριση στον Αντιπρόεδρο της Académie Européenne Interdisciplinaire des Sciences (à titre perpétuel), Επίτιμο Καθηγητή Ευρωπαϊκών Πανεπιστημίων και Ομότιμο Καθηγητή της Σχολής Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Αθηνών, Αναστάσιο-Ιωάννη Δ. Μεταξά.

Η τελετή απονομής παράλληλα θα μεταδίδεται διαδικτυακά:

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

-Προσφώνηση από τον Πρύτανη του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, Καθηγητή Μελέτιο-Αθανάσιο Κ. Δημόπουλο.

-Παρουσίαση του έργου και της προσωπικότητας του τιμωμένου από τον τ. Πρόεδρο της Δημοκρατίας, Επίτιμο Καθηγητή Προκόπιο Παυλόπουλο.

-Ανάγνωση του ψηφίσματος από τον Πρόεδρο του Τμήματος Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης, καθηγητή Μιχαήλ Τσινισιζέλη.

-Επίδοση της περγαμηνής από τον Κοσμήτορα της Σχολής Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών, καθηγητή Νικόλαο Ηρειώτη.

-Ομιλία του τιμωμένου με τίτλο: «Η Πολιτική Επιστήμη ως γνωστική προϋπόθεση της Δημοκρατίας».

Scheduled Οικονομικές Επιστήμες Πανεπιστημιακή Κοινότητα Παρουσιάσεις