Tην Τετάρτη 3 Νοεμβρίου 2021 πραγματοποιήθηκε στις εγκαταστάσεις της Σχολής Αξιωματικών Νοσηλευτικής (ΣΑΝ) στο Βύρωνα, η τελετή ορκωμοσίας των νέων Αξιωματικών (ΥΝ) τάξεως 2021 οι οποίοι είναι απόφοιτοι του Τμήματος Νοσηλευτικής του ΕΚΠΑ.

Από τη Σχολή αποφοίτησαν συνολικά 24 νέοι αξιωματικοί από τους οποίους κατανέμονται 10 στο Στρατό Ξηράς, 6 στο Πολεμικό Ναυτικό και 8 στην Πολεμική Αεροπορία.

Τα ξίφη στους νέους Αξιωματικούς επέδωσε ο Βουλευτής Νοτίου Τομέα Αθηνών, κύριος Βασίλειος Σπανάκης ως εκπρόσωπος του Ελληνικού Κοινοβουλίου.

Στην τελετή παρέστησαν ο Αρχηγός ΓΕΕΘΑ Στρατηγός Κωνσταντίνος Φλώρος, οι Αρχηγοί των Γενικών Επιτελείων Στρατού, Ναυτικού, Αεροπορίας εκπρόσωποι των αρχηγών των Σωμάτων Ασφαλείας, αντιπροσωπείες Αξιωματικών, Εκπρόσωποι των Πολιτικών και Ακαδημαϊκών Αρχών, η Διοικήτρια της ΣΑΝ Συνταγματάρχης Μαρίνα Παναγιωτοπούλου και ο πρόεδρος του Τμήματος Νοσηλευτικής του ΕΚΠΑ καθηγητής Π. Μυριανθέας.