Έκκληση για τον εμβολιασμό των μαθητών ενόψει της έναρξης της σχολικής χρονιάς απευθύνει ο Δημήτρης Παρασκευής, αναπληρωτής καθηγητής Επιδημιολογίας-Προληπτικής Ιατρικής στο ΕΚΠΑ και μέλος της επιτροπής των εμπειρογνωμόνων του υπουργείου Υγείας, ξεκαθαρίζοντας ότι τα εμβόλια είναι ασφαλή.

CACHE 650X650 1 615046 1
Ο αναπληρωτής καθηγητής Επιδημιολογίας-Προληπτικής Ιατρικής στο ΕΚΠΑ

Σε μια περίοδο κατά την οποία εντείνεται η ανησυχία ο ιός να «χτυπήσει» φέτος τον παιδικό πληθυσμό, που είναι σε μεγάλο βαθμό ανεμβολίαστος, ο κ. Παρασκευής τονίζει στο iefimerida.gr ότι «οι κλινικές μελέτες έχουν δείξει ότι τα εμβόλια είναι ασφαλή για παιδιά ηλικίας 12 ετών και άνω. Αντιλαμβανόμαστε την επιφυλακτικότητα των γονέων, αλλά μέχρι σήμερα δεν υπάρχουν ενδείξεις ότι τα εμβόλια δεν είναι ασφαλή και συνεπώς μπορούν να τα εμπιστευθούν άφοβα για τα παιδιά τους».

Τα παιδιά διατρέχουν μικρότερο αλλά όχι μηδαμινό κίνδυνο
Ο ίδιος εξηγεί ότι τα παιδιά διατρέχουν πολύ μικρότερο κίνδυνο για σοβαρή νόσο COVID-19, αλλά παρ’ όλα αυτά ο κίνδυνος δεν είναι μηδενικός.

«Αυτός είναι και ένας από τους σημαντικούς λόγους που συστήνεται ο εμβολιασμός στα παιδιά. Γενικότερα, λόγω του χαμηλού κινδύνου για σοβαρή νόσο στα παιδιά δεν αναμένεται ιδιαίτερη επιβάρυνση του ΕΣΥ απ’ αυτές τις ηλικίες», τονίζει.

Αναφερόμενος στην επιβολή υποχρεωτικότητας εμβολιασμού στα παιδιά άνω των 12 ετών, το μέλος της επιτροπής των εμπειρογνωμόνων σημειώνει ότι προς το παρόν για τα παιδιά δεν έχει τεθεί θέμα υποχρεωτικότητας.

«Λόγω του χαμηλού κινδύνου νόσησης, δεν υπάρχει λόγος να καταστεί υποχρεωτικό το εμβόλιο σε αυτήν την ηλικιακή ομάδα» σχολιάζει, και συνεχίζει: «Προκειμένου να αναχαιτιστεί η επέλαση του στελέχους Δέλτα θα πρέπει να επιτύχουμε υψηλότερα ποσοστά εμβολιασμού. Αυτή η νέα κατάσταση έχει καταστήσει αναγκαίο και τον εμβολιασμό στα παιδιά. Αναφορικά με την υποχρεωτικότητα, το ζητούμενο είναι να επιτευχθεί όσο το δυνατόν μεγαλύτερη κάλυψη μέσω της πειθούς».

Αναμένεται η έγκριση του εμβολίου σε παιδιά κάτω των 12 ετών
Ο κ. Παρασκευής, τέλος, αποκαλύπτει ότι ήδη πραγματοποιούνται κλινικές μελέτες για επέκταση του εμβολιασμού σε παιδιά κάτω των 12 ετών και πιθανόν σύντομα θα λάβουν έγκριση. Όπως λέει: «Οι ΗΠΑ έχουν αιτηθεί την έγκριση των εμβολίων για νεότερες ηλικίες. Μέχρι τα εμβόλια όμως να λάβουν έγκριση και γι’ αυτή την ηλικιακή ομάδα, η πρόληψη θα πρέπει να βασίζεται σε πρακτικές ενισχυμένων διαγνωστικών ελέγχων (συχνή χρήση αυτοδιαγνωστικών ελέγχων), τήρηση μέτρων κοινωνικής αποστασιοποίησης, υποχρεωτική χρήση μάσκας σε εσωτερικούς και εξωτερικούς χώρους καθώς και αποφυγή επαφής με ευπαθείς ομάδες, αν υπάρχει υποψία έκθεσης στον ιό».

Πηγή: iefimerida.gr«Κινδυνεύουν τα παιδιά από τον Covid;», «Να κάνουν το εμβόλιο;»: Ο καθηγητής Δ. Παρασκευής απαντά στις SOS ερωτήσεις