Εκλογή του Αναπλ. Καθηγητή Χρήστου Ραχιώτη στο Διοικητικό Συμβούλιο της Ευρωπαϊκής Εταιρείας για την Αθλητική Οδοντιατρική (EA4SD)

Τιμητική διάκριση για την Οδοντιατρική Σχολή και το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, η εκλογή του Αναπληρωτή Καθηγητή Χρήστου Ραχιώτη στο Διοικητικό Συμβούλιο της Ευρωπαϊκής Εταιρείας για την Αθλητική Οδοντιατρική (European Association for Sports Dentistry – EA4SD) στο πρόσφατο συνέδριο της εταιρείας στο Εδιμβούργο. Η εταιρεία ιδρύθηκε στο Παρίσι της Γαλλίας περίπου πριν 10 χρόνια.

Η EA4SD και τα μέλη της συμμετέχουν ενεργά στη δημοσίευση των κατευθυντήριων οδηγιών και της εργαλειοθήκης για την αθλητική οδοντιατρική της Παγκόσμιας Οδοντιατρικής Ομοσπονδίας (FDI). Το EA4SD είναι επίσημα συνδεδεμένο με την Ακαδημία Αθλητικής Οδοντιατρικής ΗΠΑ (ASD) και  το European College of Sports and Exercise Physicians (ECOSEP) και συμμετέχει στη  διαμόρφωση των πολικών και την ενσωμάτωση τη στοματικής υγείας στον αθλητισμό. Αποστολή του ΕΑ4SD είναι η προώθηση της Αθλητικής Οδοντιατρικής και η σημασία της στη γενική υγεία, απόδοση, τον κίνδυνο τραυματισμού, σε επίπεδο μεμονωμένων αθλητών και αθλητικών οργανώσεων (τοπικών, εθνικών και διεθνών) καθώς και η ανάπτυξη στρατηγικών πρόληψης της Στοματικής Υγείας μέσω της εκπαίδευσης.