Πρόσκληση σε ημερίδα – Πόλεις και Κλιματική Αλλαγή: Μέτρα προσαρμογής σε συνθήκες καύσωνα [30/3/23]

Σας προσκαλούμε στην επιστημονική-ενημερωτική ημερίδα με θέμα «Πόλεις και Κλιματική Αλλαγή: Μέτρα προσαρμογής σε συνθήκες καύσωνα» που διοργανώνουν το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, το Εθνικό Αστεροσκοπείο Αθηνών και η εταιρεία Geospatial Enabling Technologies στο πλαίσιο του έργου ADAPT2CC (https://www.adapt2climate.gr).

Στην ημερίδα θα παρουσιαστούν νέα ερευνητικά αποτελέσματα σε ότι αφορά το δίπτυχο “Πόλεις και Κλιματική Αλλαγή”, με έμφαση στους καύσωνες στο παρόν και μελλοντικό κλίμα και στα μέτρα για την ανθεκτικότητα των πόλεων σε ακραίες θερμοκρασιακές συνθήκες.

Την ημερίδα θα συντονίσουν ο καθηγητής του ΕΚΠΑ Κωνσταντίνος Καρτάλης και η διευθύντρια ερευνών του ΕΑΑ Βασιλική Κοτρώνη.

Ενημέρωση για τη παρουσία σας στην ηλεκτρονική φόρμα που θα βρείτε ΕΔΩ.

Με εκτίμηση,

Ο επιστημονικός υπεύθυνος του έργου

Καθηγητής Κων/νος Καρτάλης

Scheduled Πανεπιστημιακή Κοινότητα Παρουσιάσεις