To ΕΚΠΑ μέσω της συμμετοχής του, στο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο του CIVIS, προσφέρει τη δυνατότητα στους φοιτητές των ιδρυμάτων του CIVIS,να συμμετάσχουν σε εκπαιδευτικά προγράμματα/δραστηριότητες τα “CIVIS Courses”, στα πλαίσια των εκπαιδευτικών και ερευνητικών δράσεων των CIVIS HUBS και των Short Term Mobility Courses και υποστηρίζει οικονομικά τη φυσική κινητικότητα (διαμονή φοιτητή και μετακίνηση/αεροπορικά) σύμφωνα με τα οριζόμενα στην κάθε πρόσκληση. Σημειώνεται, πως βασικές προϋποθέσεις για τη λήψη της οικονομικής υποστήριξης αποτελούν: ο συμμετέχων να είναι εγγεγραμμένος φοιτητής του ΕΚΠΑ (να διατηρεί τη φοιτητική του ιδιότητα ενεργή) και να μη λαμβάνει άλλη επιχορήγηση Erasmus για το διάστημα κατά το οποίο διεξάγεται η εκάστοτε εκπαιδευτική δραστηριότητα CIVIS.

ίτλος: “The challenges of ageing”

“The CIVIS course is organised jointly by Universidad Autónoma de Madrid (UAM) and Université libre de Bruxelles (ULB) and will take place at ULB Erasmus campus. The World Health Organisation has named the 2021-2030 period as the decade of healthy ageing. Using different approaches such as lectures, interactive sessions, research-based activities, practical activities, simulations and round tables, the students will be exposed to the challenges of ageing in an ageing society. Different topics related to the molecular and cellular mechanisms of ageing in health and disease, functional decline and autonomy, or the newest trends in healthy ageing will be addressed. Social, epidemiological and ethical aspects will also be considered. Moreover, the students will introduce to their peers and the academic staff their ongoing research through formal presentations”.

CIVIS Focus Area:
Υγεία
Ποιους αφορά:
Υποψήφιους Διδάκτορες
Πεδία Σπουδών:
 Επιστήμες Υγείας
Ημ/νιες διεξαγωγής μαθήματος:
11-15 Ιουλίου 2022
Προθεσμία υποβολής αιτήσεων:
21Μαρτίου 2022
Αιτήσεις:
Ηλεκτρονικά στην διεύθυνση https://docs.google.com/forms/d/1jNVmrICrtcG568qD_CQml1FADJ-gbJyzTxUmOWiDK3U
Format μαθήματος:
Με δια ζώσης παρουσία (Θερινό σχολείο)
Τόπος διεξαγωγής μαθήματος:
Βρυξέλλες, Βέλγιο
Γλώσσα μαθήματος:
Αγγλικά (Β2)
ECTS: 5
NB of CIVIS Scholarships:
20

Για περαιτέρω πληροφόρησή σας και για τυχόν ερωτήσεις ή απορίες μπορείτε να απευθυνθείτε στην ακόλουθη ηλεκτρονική διεύθυνση: challengesofageing@gmail.com.Τέλος, δείτε αναλυτικά πληροφορίες για την εν λόγω πρόσκληση, τις προϋποθέσεις συμμετοχής και το πρόγραμμα στο επισυναπτόμενο αρχείο (summer-school-timetable) και στην επίσημη ιστοσελίδα του CIVIS στην κατηγορία Students/CIVIS Courses.