CIVIS Webinar: “Πανεπιστήμια χωρίς κοινωνικούς αποκλεισμούς στην εποχή της μετανάστευσης” [7/6/22, 15:30, Πανεπιστήμιο Sapienza, Ρώμη]

Την Τρίτη 7 Ιουνίου 2022 και ώρα 15.30 μ.μ., θα λάβει χώρα η εκδήλωση με θέμα: “Πανεπιστήμια χωρίς κοινωνικούς αποκλεισμούς στην εποχή της μετανάστευσης” από το Πανεπιστήμιο Sapienza της Ρώμης στην αίθουσα Aula Organi Collegiali της Πρυτανείας του Πανεπιστημίου αλλά και με δυνατότητα εξ αποστάσεως-διαδικτυακής παρακολούθησης, η οποία διοργανώνεται στο πλαίσιο του έργου: UNI(di)VERSITY. Στόχο του σεμιναρίου αποτελεί να συζητηθούν οι στρατηγικές και ο κομβικός ρόλος των Ευρωπαϊκών Ιδρυμάτων Ανώτατης Εκπαίδευσης στη δημιουργία Πανεπιστημίων ανοιχτών προς τη διαφορετικότητα, χωρίς κοινωνικούς αποκλεισμούς στην εποχή της μετανάστευσης.

Η εν λόγω εκδήλωση αποτελεί μέρος της εκπαιδευτικής εβδομάδας “UNI(di)VERSITY” με τίτλο: “Στρατηγικές για την ένταξη προσφύγων και μεταναστών στα Ευρωπαϊκά Πανεπιστήμια” (7-10 Ιουνίου 2022), την οποία θα παρακολουθήσουν 40 ακαδημαϊκοί, εμπειρογνώμονες και διοικητικοί υπάλληλοι από Ιταλικά και Ευρωπαϊκά Πανεπιστήμια που ενδιαφέρονται να ενημερωθούν για τα εκπαιδευτικά εργαλεία και τις στρατηγικές, τις καλές πρακτικές για την ένταξη των προσφύγων και των μεταναστών στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση. Μετά τους θεσμικούς χαιρετισμούς, θα ακολουθήσουν ομιλίες-εισηγήσεις από την Ύπατη Αρμοστεία του ΟΗΕ  για τους Πρόσφυγες (UNHCR) και το Διεθνή Οργανισμό Μετανάστευσης (IOM), καθώς και η παρουσίαση του βιβλίου με τίτλο:“Opening Up the University: Teaching and Learning with Refugees” από τον Ian Cook εκπρόσωπο του Central European University.

Διοργανώνεται από το Πανεπιστήμιο Sapienza της Ρώμης υβριδικό σεμινάριο με θεματική: “Inclusive universities in the era of migration” (“Πανεπιστήμια χωρίς κοινωνικούς αποκλεισμούς στην εποχή της μετανάστευσης”).

Τίτλος: “Inclusive universities in the era of migration” at Sapienza University of Rome
Διοργανωτής:
Πανεπιστήμιο της Ρώμης Sapienza
Ποιους αφορά:
Μέλη ΔΕΠ, ΕΔΙΠ, ΕΕΠ, ΕΤΕΠ, Υποψήφιους Διδάκτορες, Διοικητικό Προσωπικό
Πότε:
7 Ιουνίου 2022 και ώρα 15.30 μ.μ (Ώρα Ελλάδος)
Που:
ZOOM Online (ο σύνδεσμος θα σταλεί σε όσους έχουν εγγραφεί)
Δήλωση Συμμετοχής: στη φόρμα
Γλώσσα Σεμιναρίου:
Format:
Διαδραστικό, διαδικτυακό σεμινάριο

L3k4B2sT2gagkzBP

Στο τέλος της εκδήλωσης, οι εκπρόσωποι των Ευρωπαϊκών Πανεπιστημίων θα μοιραστούν και θα ανταλλάξουν απόψεις αναφορικά με τις δράσεις υποστήριξης που υλοποιούν για τους μετανάστες και τους πρόσφυγες φοιτητές, με απώτερο στόχο τη δημιουργία Πανεπιστημίων ανοιχτών στη διαφορετικότητα και την ένταξη.

Για περαιτέρω πληροφόρησή σας μπορείτε να συμβουλευτείτε το επισυναπτόμενο αρχείο με το πρόγραμμα και να επισκεφθείτε την επίσημη ιστοσελίδα του σεμιναρίου εδώ.

Scheduled Πανεπιστημιακή Κοινότητα Παρουσιάσεις