Το Γραφείο Προσέλκυσης Χρηματοδοτήσεων του ΕΚΠΑ, συντονιστής του οποίου είναι ο κ. Θωμαΐδης Νικόλαος, καθηγητής Αναλυτικής Χημείας του Πανεπιστημίου Αθηνών, ενημερώνει ότι στις 28 Ιουνίου διοργανώνεται διαδικτυακά επίσημη ενημερωτική εκδήλωση για το “Cluster 3 – Civil security for society” του Ορίζοντα Ευρώπη. Η εκδήλωση διοργανώνεται από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή και τον Ευρωπαϊκό Εκτελεστικό Οργανισμό Έρευνας (European Research Executive Agency- REA). Στόχος της εκδήλωσης είναι η ενημέρωση του κοινού για τις επικείμενες προκηρύξεις του “Cluster 3 – Civil security for society” οι οποίες ανοίγουν στις 30.06.2022, τους κανόνες συμμετοχής καθώς και τα οριζόντια θέματα σχετικά με την προετοιμασία και υποβολή προτάσεων.

Το “Cluster 3 – Civil security for society” περιλαμβάνει τις παρακάτω έξι θεματικές περιοχές (destinations) και οι σχετικές προκηρύξεις πρόκειται να ανοίξουν στις 30 Ιουνίου:

– Better protect the EU and its citizens against Crime and Terrorism,

– Effective management of EU external borders,

– Resilient Infrastructure,

– Increased Cybersecurity

– Disaster-Resilient Society for Europe,

– Strengthened Security Research and Innovation

Ενδέχεται να προστεθεί και δεύτερη μέρα (29/6) στο πρόγραμμα της εκδήλωσης.

Περισσότερες πληροφορίες εδώ

Scheduled Πανεπιστημιακή Κοινότητα Παρουσιάσεις