Συνεργασία μεταξύ του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών και του Πανεπιστημίου Tashenev, Καζακστάν

Στις 19 Απριλίου 2023, στις εγκαταστάσεις του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, υπεγράφη Μνημόνιο Συνεργασίας μεταξύ του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, εκπροσωπούμενου από τον πρύτανη Καθηγητή Μελέτιο-Αθανάσιο Δημόπουλο και του Πανεπιστημίου Tashenev του Καζακστάν, Shymkhent, εκπροσωπούμενου από την κα Dinara Sultan, Διευθύντρια του τμήματος διεθνών σχέσεων εκ μέρους του Dr. Serik Onalbaiuly, Προέδρου του Πανεπιστημίου Tashenev.

sign1 1

Στην υπογραφή του Μνημονίου συμμετείχαν η αναπληρώτρια καθηγήτρια Αποστολία Γαλάνη ως επιστημονικά υπεύθυνη της συνεργασίας αυτής και η καθηγήτρια Ευαγγελία Μαυρικάκη, ως μέλος της ευρύτερης ομάδας εργασίας του Παιδαγωγικού Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης.

sign 02

Αναγνωρίζοντας ότι η διεθνοποίηση έχει καταστεί μια από τις σημαντικότερες προτεραιότητες των ιδρυμάτων τριτοβάθμιας εκπαίδευσης σε όλο τον κόσμο, με το παρόν Μνημόνιο, τα δύο πανεπιστήμια στοχεύουν στην ενίσχυση και ανάπτυξη της συνεργασίας στον τομέα της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης και στην προώθηση των εκπαιδευτικών τους προγραμμάτων.
Τα δύο πανεπιστήμια σκοπεύουν να δημιουργήσουν κοινά ακαδημαϊκά προγράμματα, κοινά ερευνητικά προγράμματα προκειμένου να επιτευχθεί η ανταλλαγή εμπειριών και γνώσεων στους τομείς της έρευνας και της εκπαίδευσης.

sign 03

Κατά τη διάρκεια της συνάντησης, ο πρύτανης καθηγητής Μελέτιος-Αθανάσιος Δημόπουλος εξέφρασε την ικανοποίησή του για τη συνεργασία αυτή με τον εταίρο από το Καζακστάν καθώς και το ενδιαφέρον του για τη δημιουργία ευκαιριών εξωστρέφειας για το ΕΚΠΑ, ώστε να ενισχυθεί ο αντίκτυπος της έρευνας που διεξάγεται στο πανεπιστήμιο πέραν του ακαδημαϊκού χώρου.

Η κ. Dinara Sultan τόνισε τις προοπτικές της από κοινού ανάπτυξης μεταπτυχιακών σπουδών στην αγγλική γλώσσα, την από κοινού συμμετοχή σε ευρωπαϊκά και άλλα διεθνή ερευνητικά προγράμματα, την κινητικότητα Καζακιστανών ή/και Ελλήνων φοιτητών και ακαδημαϊκού προσωπικού με τη χρήση υποτροφιών από το Καζακστάν.