Συγκέντρωση ειδών ανθρωπιστικής βοήθειας στην Κοσμητεία της Φιλοσοφικής Σχολής ΕΚΠΑ

Η Κοσμητεία της Φιλοσοφικής Σχολής, σε συνεργασία με τo ΔΣ του Συλλόγου Διοικητικού Προσωπικού του ΕΚΠΑ, με βαθύ αίσθημα ευθύνης απέναντι στην τεράστια ανθρωπιστική κρίση που έχει προξενήσει ο πόλεμος στην Ουκρανία, απευθύνει έκκληση στην πανεπιστημιακή κοινότητα για συγκέντρωση ειδών πρώτης ανάγκης.

Τα είδη που θα συγκεντρωθούν θα παραδοθούν στον Ελληνικό Ερυθρό Σταυρό, προκειμένου να διανεμηθούν στους πρόσφυγες. Θα πρέπει να έχουν διάρκεια τουλάχιστον έξι (6) μηνών έως την ημερομηνία λήξης τους. Ενδεικτικά επισημαίνονται:

• Κονσέρβες
  • Όσπρια, ρύζι, ζυμαρικά
  • Γάλα εβαπορέ & ζαχαρούχο
  • Βρεφικές τροφές & παιδικά γάλατα
  • Βρεφικές πάνες & είδη ατομικής υγιεινής.

Η συγκέντρωση των ειδών ανθρωπιστικής βοήθειας θα διαρκέσει από την Πέμπτη 3 έως την Παρασκευή 11 Μαρτίου 2022. Τα τρόφιμα και τα είδη πρώτης ανάγκης θα συγκεντρώνονται στην Κοσμητεία της Φιλοσοφικής Σχολής, αίθουσα 301, 3ος όροφος, από Δευτέρα έως Παρασκευή, ώρες 10:00 – 14:00.
Τηλέφωνα επικοινωνίας: 2107277322 | 2107277847 | 6981449804.

Βλ. επίσης: https://www.deanphil.uoa.gr/anakoinoseis_kai_ekdiloseis/proboli_anakoinosis/sygkentrosi_eidon_anthropistikis_boitheias/