Συγκριτική αξιολόγηση του θερμικού περιβάλλοντος της Νέας Υόρκης και της Αθήνας

image 79

Ολοκληρώθηκε με την παρουσίαση των ερευνητικών αποτελεσμάτων σε Συνέδριο που πραγματοποιήθηκε στις εγκαταστάσεις του Πανεπιστημίου της Νέας Υόρκης, η ακαδημαϊκή συνεργασία για το τρέχον έτος μεταξύ του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών και του Πανεπιστημίου της Νέας Υόρκης (ΝYU).

Η συνεργασία πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του Capstone Project του Μεταπτυχιακού Προγράμματος Σπουδών Urban Science του NYU και προέβλεπε την εκπόνηση κοινής ερευνητικής εργασίας μεταξύ μεταπτυχιακών φοιτητών από τα προγράμματα «Urban Science» και «Φυσική Περιβάλλοντος-Mετεωρολογίας» του NYU και του ΕΚΠΑ αντίστοιχα. Προέβλεπε επίσης την επιστημονική καθοδήγηση των φοιτητών από το ΕΚΠΑ.

Από την πλευρά του ΕΚΠΑ συμμετείχε ο Καθηγητής Κων/νος Καρτάλης και ο υποψήφιος διδάκτορας Αν. Πολύδωρος καθώς και οι μεταπτυχιακοί φοιτητές Ειρήνη Βερυκίου, Ηλιάνα Κουτσούπη, Γιώργος Μπλουγουράς και Αρης Νασλ-Πακ.

Θέμα της ερευνητικής συνεργασίας με τον τίτλο «Α Tale of two Cities» αποτέλεσε η συγκριτική εξέταση του θερμικού περιβάλλοντος της Αθήνας και της Νέας Υόρκης με τη χρήση δορυφορικής τηλεπισκόπησης και δεικτών για την αστική κλιματική αλλαγή.

Σύμφωνα με τα αποτελέσματα της εργασίας των φοιτητών και οι δύο πόλεις εμφανίζουν έντονη θερμική επιβάρυνση λόγω των αστικών υλικών και της αστικής μορφολογίας, ενώ θερμές νησίδες (urban hot spots) αναπτύσσονται εντός και των δύο πόλεων (ιδίως σε περιοχές που χαρακτηρίζονται από έλλειψη πρασίνου) με αποτέλεσμα να επιδεινώνεται σημαντικά η θερμική άνεση των κατοίκων και των εργαζομένων στις περιοχές αυτές. Καινοτόμο στοιχείο της εργασίας αποτελεί η σύνδεση της επιφανειακής θερμοκρασίας εδάφους, με το λόγο «ύψος δρόμου/πλάτος δρόμου» και τις χρήσεις γης όπως παρουσιάζεται στα σχήματα που ακολουθούν για τις δύο πόλεις.

Η ερευνητική εργασία κατέληξε σε σειρά προτάσεων που ενσωματώνουν την επιστημονική γνώση στη λήψη αποφάσεων πολιτικής για την προσαρμογή των πόλεων στην αστική κλιματική αλλαγή.  Η συνεργασία μεταξύ του ΕΚΠΑ και του NYU θα συνεχισθεί και κατά την επόμενη ακαδημαϊκή χρονιά.

Mapping aspect ratio in relation to LST and land use (Athens)

image 75
image 76

Mapping aspect ratio in relation to LST and land use (NYC)