Συνέδριο του Τμήματος Γερμανικής Γλώσσας και Φιλολογίας με τίτλο “Anthropogene Klima- und Umweltkrisen. Griechisch-deutsche Beiträge zu Ecocriticism und Environmental Humanities”

Το Τμήμα Γερμανικής Γλώσσας και Φιλολογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών σε συνεργασία µε το Πανεπιστήμιο Vechta (Γερμανία) διοργανώνει συνέδριο µε τίτλο «Anthropogene Klima- und Umweltkrisen. Griechisch-deutsche Beiträge zu Ecocriticism und Environmental Humanities».

Θέμα του συνεδρίου είναι η διερεύνηση της παρουσίασης της κλιματικής αλλαγής, και των οικολογικών κρίσεων γενικότερα, στη λογοτεχνία και στις ανθρωπιστικές επιστήμες. Το συνέδριο εντάσσεται σε ερευνητικό πρόγραμμα, εγκεκριμένο από τη Γερμανική Υπηρεσία Ακαδημαϊκών Ανταλλαγών (DAAD) στο πλαίσιο της επιστημονικής συνεργασίας γερμανικών πανεπιστημίων µε ελληνικά (DAAD Hochschulpartnerschaft mit Griechenland). Το συνέδριο θα διεξαχθεί στις 11 και 12 Νοεμβρίου 2021 στην Αθήνα.

Χώροι διεξαγωγής του συνεδρίου είναι το αμφιθέατρο “Ιωάννης Δρακόπουλος”, στο Κεντρικό Κτήριο του Πανεπιστημίου Αθηνών (Πανεπιστημίου 30 | Πέµπτη, 11.11., και Παρασκευή, 12.11., πρωί) και το Μουσείο Ιστορίας Πανεπιστημίου Αθηνών (Θόλου 5, Πλάκα | Παρασκευή, 12.11., απόγευμα). Η γλώσσα εργασίας του συνεδρίου είναι κατά κύριο λόγο η γερμανική.

Η είσοδος στους χώρους του συνεδρίου γίνεται με επίδειξη έγκυρων πιστοποιητικών εμβολιασμού ή νόσησης, ενώ είναι απαραίτητη η χρήση μάσκας.

Το συνέδριο είναι ανοικτό στους ενδιαφερόμενους και τις ενδιαφερόμενες, είναι απαραίτητη, ωστόσο, η προεγγραφή ως το αργότερο τις 9 Νοεμβρίου (στον ακόλουθο σύνδεσμο: https://forms.gle/yG89Tg6qzH7uCbvf6).

Πληροφορίες θα βρείτε στο Δελτίο Τύπου και στο Πρόγραμμα του Συνεδρίου: