Ημερίδα του Κύκλου για τα Διακόσια Χρόνια του Ελληνικού Κράτους με θέμα “Οι περιπέτειες του ελληνικού κοινοβουλευτισμού” [3/3/22, 17.00]

Κεντρικές εκδηλώσεις για τον εορτασμό
των 200 χρόνων από την Ελληνική Επανάσταση
Κύκλος Ημερίδων:

Τα διακόσια χρόνια του Ελληνικού κράτους

Συμμετέχοντας στον εορτασμό για την επέτειο των διακοσίων χρόνων από την Επανάσταση του 1821, το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών προγραμμάτισε, με την ευγενική χορηγία της Τράπεζας Πειραιώς, τη διοργάνωση κύκλου ημερίδων με αντικείμενο τα διακόσια χρόνια του ελληνικού κράτους. Με αφετηρία τη σκέψη ότι η νεότερη Ελλάδα ιδρύθηκε κυριολεκτικά εκ του μηδενός, οι ημερίδες αυτές, τις οποίες  ανέλαβαν να συντονίσουν πανεπιστημιακοί των αντίστοιχων ειδικοτήτων, αποσκοπούν στην ανάδειξη, πέρα από την ατομική  συμβολή συγκεκριμένων προσωπικοτήτων,  της θεσμικής  διάστασης της κρατικής δράσης στα επί μέρους πεδία που θα εξεταστούν. Και τούτο, για να αποτιμηθεί η επίδοση του νεοελληνικού κράτους σε αυτά – αυτοτελώς αλλά και  συγκριτικά με άλλα κράτη ανάλογου επιπέδου ανάπτυξης – και για να συναχθούν, με επιστημονικά κριτήρια, γενικότερα συμπεράσματα, που να συμβάλλουν στην κεντρική επιδίωξη κάθε μεγάλης επετείου: την εθνική αυτογνωσία.

Όλες οι ημερίδες θα διεξαχθούν στo Αμφιθέατρο “Άλκης Αργυριάδης” (κεντρικό κτήριο, Πανεπιστημίου 30).

Επισυνάπτεται το αναλυτικό πρόγραμμα της Ημερίδας με θέμα Οι περιπέτειες του ελληνικού κοινοβουλευτισμού η οποία θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη, 3 Μαρτίου 2022, ώρα 17.00 και θα μεταδίδεται ταυτόχρονα διαδικτυακά στο:

Συντονιστής Ημερίδας και Γενικός συντονισμός: Νίκος Κ. Αλιβιζάτος, Ομ. καθηγητής Ε.Κ.Π.Α.

ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΑΝΑΘΕΩΡΗΜΕΝΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΗΜΕΡΙΔΩΝ

Πέμπτη 24.2.2022: Κοινωνικές ασφαλίσεις (υπεύθυνος: Γιάννης Ν. Υφαντόπουλος, ομότιμος καθηγητής της Σχολής Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών)
Πέμπτη 3.3.2022: Οι περιπέτειες του ελληνικού κοινοβουλευτισμού (υπεύθυνος: Ν.Κ. Αλιβιζάτος, ομότιμος καθηγητής της Νομικής Σχολής)
Πέμπτη 10.3.2022: Διακόσια χρόνια δυτικής στροφής: Υγεία, κοινωνία, κράτος (υπεύθυνη: Αικ. Γαρδίκα, τ. αναπληρώτρια καθηγήτρια του Τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας)
Πέμπτη 31.3.2022: Δημόσια διοίκηση: Δομές και άνθρωποι (υπεύθυνος: Αντ. Μακρυδημήτρης, καθηγητής του Τμήματος Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης)
Τρίτη 5.4.2022: Η Οργάνωση και Λειτουργία της Δικαιοσύνης (υπεύθυνος: Μιχ. Πικραμένος, Αντιπρόεδρος του Σ.τ.Ε.)
Πέμπτη 14.4.2022: Στρατός και αστυνομία (υπεύθυνοι: Θ. Βερέμης, ομότιμος καθηγητής της Σχολής Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών, και Ευ. Χατζηβασιλείου, καθηγητής του Τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας)
Πέμπτη 12.5.2022:
Ελληνική Οικονομία: Παρελθόν, Παρόν και Μέλλον (υπεύθυνος: Μιχ. Ψαλιδόπουλος, (ομότιμος καθηγητής της Σχολής Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών)
Πέμπτη 26.5.2022: Εκπαίδευση και εκπαιδευτική πολιτική (υπεύθυνοι: Β. Καραμανωλάκης αναπληρωτής καθηγητής του Τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας και Χ. Μπαμπούνης, ομότιμος καθηγητής της Σχολής Παιδαγωγικών Επιστημών)
Πέμπτη 9.6.2022: Συναγωγή γενικών συμπερασμάτων

Ιστοχώρος: https://2021.uoa.gr/