Ημερίδα για τη νέα Προγραμματική Περίοδο του ΠΕΠ «Αττικής 2021-2027»

Ο Καθηγητής Νικόλαος Σ. Θωμαΐδης, του Εργαστηρίου Αναλυτικής Χημείας του Τμήματος Χημείας, του ΕΚΠΑ, συμμετείχε, στις 16 Νοεμβρίου 2021, στην Ημερίδα Ενημέρωσης της Περιφέρειας Αττικής για την Νέα Προγραμματική Περίοδο (ΠΠ) του ΠΕΠ «Αττικής 2021-2027». Η Ημερίδα διεξήχθη στο Αμφιθέατρο της Εθνικής Πινακοθήκης και αναπτύχθηκαν οι στόχοι πολιτικής της Νέας ΠΠ 2021-2027, που αφορούν σε μία Περιφέρεια Αττικής πιο «έξυπνη», πράσινη, ψηφιακή, με κοινωνικό πρόσημο και βιώσιμη.

Ο κ. Θωμαΐδης, ως μέλος του ΠΣΕΚ της Περιφέρειας  Αττικής, στο πλαίσιο του πρώτου Στόχου Πολιτικής, Έξυπνη Ευρώπη, τοποθετήθηκε για τον ισχυρά αναπτυξιακό χαρακτήρα του Περιφερειακού Προγράμματος και αναφέρθηκε στον ρόλο της διασύνδεσης των πανεπιστημίων και των επιχειρήσεων, στα χρηματοδοτικά εργαλεία και τα συνεργατικά έργα που συντελούν στη μεταμόρφωση της οικονομίας της Περιφέρειας Αττικής στα πλαίσια της Στρατηγικής της Έξυπνης Εξειδίκευσης, την ανάγκη ενίσχυσης των γραφείων μεταφοράς τεχνολογίας και των επιχειρηματικών επιταχυντών στα πανεπιστήμια, αλλά και τον ρόλο των Περιφερειακών Συμβουλίων Έρευνας και Καινοτομίας με σκοπό την υποστήριξη και την υλοποίηση του Προγράμματος.

Ο κ. Θωμαΐδης, αναφέρθηκε στην ανάγκη εξωστρέφειας των ΑΕΙ με γνώμονα την διασύνδεση των πανεπιστημιακών ιδρυμάτων με το επιχειρηματικό οικοσύστημα και τον σχεδιασμό και ανάπτυξη κέντρων ικανότητας και clusters σε τομείς προτεραιότητας της Περιφέρειας Αττικής, καθώς και στη σημασία της ανάπτυξης της επιχειρηματικότητας στα ακαδημαϊκά ιδρύματα με σκοπό την παραγωγή καινοτόμων υπηρεσιών και προϊόντων προστιθέμενης αξίας.

Στην Ημερίδα χαιρετισμό απηύθυνε ο Υπουργός Ανάπτυξης και Επενδύσεων κ. Α. Γεωργιάδης και η Υπουργός Πολιτισμού και Αθλητισμού κ. Λ. Μενδώνη. Ο Περιφερειάρχης Αττικής κ. Γ. Πατούλης ανέλυσε τους βασικούς στόχους πολιτικής του νέου Περιφερειακού Προγράμματος «Αττική 2021-2027» με προϋπολογισμό άνω των 1.6 δις ευρώ και τις προτεραιότητες που έχει θέσει η διοίκηση της Περιφέρειας.