Ολοκληρώθηκαν οι εργασίες του συνεδρίου “ISPIM Connects Athens 2022” για τη διοίκηση καινοτομίας και την επιχειρηματικότητα

Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκαν οι εργασίες του διεθνούς συνεδρίου  ISPIM Connects Athens 2022 το οποίο συνδιοργάνωσε το Τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων και Οργανισμών του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών σε συνεργασία με τον οργανισμό ISPIM (International Society for Professional Innovation Management – www.ispim-innovation.com). Το συνέδριο που αφορούσε τη διοίκηση καινοτομίας και την επιχειρηματικότητα (innovation management and entrepreneurship) πραγματοποιήθηκε στην Αθήνα από 28 έως 30 Νοεμβρίου 2022 (www.ispim-connects.com).

DSC 0931

Στις εργασίες του συνεδρίου συμμετείχαν κορυφαίοι ακαδημαϊκοί του χώρου στελέχη επιχειρήσεων και επιχειρηματίες.

ISPIM Athens 2022 Logo

Η έναρξη των εργασιών του συνεδρίου πραγματοποιήθηκε στην Μεγάλη Αίθουσα Τελετών του ΕΚΠΑ με τη συμμετοχή του Υφυπουργού Ανάπτυξης και Επενδύσεων Χρίστου Δήμα, του πρύτανης του ΕΚΠΑ, Καθηγητή Μελέτιου-Αθανάσιου Δημόπουλου, του Προέδρου του Διοικητικού Συμβουλίου της Ελληνικής Αναπτυξιακής Τράπεζας Γιώργου Ζαββού, του Διευθυντή Επιχειρηματικής Καινοτομίας της Ελληνικής Αναπτυξιακής Τράπεζας Παναγιώτη Παπαγεωργίου,  της Καθηγήτριας του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών Κατερίνας Πραματάρη, και του Καθηγητή του Warrick Business School, Christian Stadler.

Αξίζει να σημειωθεί πως στο πλαίσιο του συνεδρίου οι συμμετέχοντες είχαν την δυνατότητα να γνωρίσουν από κοντά και το τοπικό οικοσύστημα καινοτομίας και επιχειρηματικότητας μέσα σε μια σειρά επισκέψεων (innovation tours). Μεταξύ άλλων οι συμμετέχοντες ξεναγήθηκαν από τον πρόεδρο του τμήματος Καθ. Δημήτρη Θωμάκο στο Μουσείο του ΕΚΠΑ όπου τους μίλησε για την καινοτομία στην αρχαία Ελλάδα και ενώ επισκέφθηκαν και το Κέντρο Καινοτομίας και Επιχειρηματικότητας Αρχιμήδης όπου συνομίλησαν με τον επιστημονικό σύμβουλο του Κέντρου Επικ. Καθ. Αντώνη Λιβιεράτο, τον υπεύθυνο του Επιχειρηματικού Επιταχυντή Βασίλη Σιέμο και τον υπεύθυνο του Γραφείου Μεταφοράς Τεχνολογίας Γιάννη Δημητρακόπουλο.