Ο Τομέας Φαρμακογνωσίας & Χημείας Φυσικών Προϊόντων του Τμήματος Φαρμακευτικής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, υπό την αιγίδα της «Phytochemical Society of Europe», οργανώνει από τις 23 έως τις 26 Μαΐου 2022 το διεθνές συνέδριο Trends in Natural Products Research: A PSE Young Scientists’ Meeting (https://pse-ysm.marinenatprod.gr/). Tο συνέδριο θα πραγματοποιηθεί στο Κολυμπάρι Χανίων στο συνεδριακό κέντρο της Ορθόδοξης Ακαδημίας Κρήτης.

Η θεματολογία του συνεδρίου εστιάζει κατά κύριο λόγο στην χημεία και τη βιολογική και φαρμακολογική δράση των φυσικών προϊόντων που απομονώνονται από χερσαίους και θαλάσσιους μακρο- και μικροοργανισμούς. Το ενδιαφέρον που παρουσιάζουν τα φυσικά προϊόντα είναι διαρκώς αυξανόμενο σε διεθνές επίπεδο και οι θεματικές περιοχές θα καλύπτουν, μεταξύ άλλων, την χημική ανάλυση μακρο- και μικροοργανισμών, τις νέες μεθόδους, παραλαβής, προσδιορισμού και απομόνωσης μεταβολιτών με φαρμακολογικό ενδιαφέρον, φαρμακολογικές και τοξικολογικές μελέτες βιοδραστικών φυσικών προϊόντων.

Trends in Natural Products Research

Τα συνέδρια της σειράς “Trends in Natural Products Research: A PSE Young ScientistsMeeting” έχουν ως βασικό στόχο να δώσουν το βήμα σε νέους επιστήμονες, οι οποίοι δραστηριοποιούνται στα διάφορα επιστημονικά πεδία που άπτονται της μελέτης και αξιοποίησης των φυσικών προϊόντων, ώστε να παρουσιάσουν τα ερευνητικά τους αποτελέσματα και να γνωρίσουν διακεκριμένους επιστήμονες με τους οποίους θα ανταλλάξουν απόψεις και θα θέσουν τις βάσεις για νέες συνεργασίες σε ένα ευχάριστο, ήρεμο και φιλικό περιβάλλον.

Για την Οργανωτική Επιτροπή:
Αναπλ. Καθηγήτρια Ευσταθία Ιωάννου & Καθηγητής Βασίλης Ρούσσης

από έως
Scheduled Θετικές Επιστήμες και Τεχνολογία Πανεπιστημιακή Κοινότητα Παρουσιάσεις