Με ένα ακόμα εμβληματικό έργο στο κέντρο της Αθήνας, για το οποίο τα τελευταία χρόνια σταθερά το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών αποτελεί δύναμη αναζωογόνησης και αναγέννησης, προχωρούν οι εργασίες αναβάθμισης και ενίσχυσης των υποδομών του Ιδρύματος. Το νέο κτήριο επί της οδού Μεθώνης στα Εξάρχεια του Δήμου Αθηναίων θα στεγάσει τη βιβλιοθήκη της Σχολής Επιστημών Αγωγής, δημιουργώντας ένα νέο πόλο παιδείας και πολιτισμού στο κέντρο της Αθήνας, ικανοποιώντας παράλληλα ένα πάγιο αίτημα και καλύπτοντας μια σημαντική ανάγκη της ιστορικής Σχολής Επιστημών Αγωγής.

PINAKIDA 1 1

Η ανέγερση του νέου κτηρίου Βιβλιοθήκης πραγματοποιείται σε οικόπεδο ιδιοκτησίας του ΕΚΠΑ και αποτελείται από υπόγειο και 4 στάθμες ανωδομής, ήτοι ισόγειο με πυλωτή και 3 όροφοι. Το κτήριο σχεδιάστηκε και προορίζεται για χρήση Βιβλιοθήκης. Στο υπόγειο στεγάζονται οι ηλεκτρομηχανικοί χώροι (λεβητοστάσιο, ηλεκτροστάσιο, μηχανοστάσιο, καθώς και αποθήκες). Οι 3 όροφοι είναι τυπικής κάτοψης, όπου οι κύριοι χώροι έχουν χωροθετηθεί στις 2 ελεύθερες πλευρές του κτηρίου για αξιοποίηση του φωτισμού και του αερισμού. Επίσης, στην πλευρά της οδού Μεθώνης χωροθετούνται οι 2 χώροι αναγνωστηρίων και στην πλευρά του ακάλυπτου χώρου ο χώρος πολυμέσων. Υπάρχει, όπως είναι αυτονόητο, πρόβλεψη για προσβασιμότητα ΑμεΑ, ενώ ο ακάλυπτος χώρος του ισογείου φυτεύεται. Τα υλικά που έχουν επιλεγεί έχουν ικανότητα αντίστασης στις μηχανικές φθορές, στην ακτινοβολία των υπεριωδών ακτίνων και τη φωτιά, καθώς και ικανότητα διατήρησης του χρωματισμού και αντίστασης σε ειδικές συνθήκες δυσμενούς μεταχείρισης, αντοχή στο χρόνο και αντίσταση στις καιρικές συνθήκες, με διαχρονική αισθητική και λειτουργικότητα.

Η κατασκευή του νέου κτηρίου Βιβλιοθήκης της Σχολής Επιστημών Αγωγής επί της οδού Μεθώνης, μαζί με την κατασκευή του νέου κτηρίου γραφείων επί των οδών Μαυρομιχάλη και Βαλτετσίου, οι εργασίες αναβάθμισης στην Πανεπιστημιακή Λέσχη με κυρίαρχη την ανακαίνιση και την έναρξη λειτουργίας του εκπαιδευτικού και πολιτιστικού χώρου «ΙΡΙΔΑ» και την εξασφάλιση γραφείων για μέλη ΔΕΠ της Σχολής Επιστημών Αγωγής, καθώς και οι εργασίες ριζικής ανακαίνισης του κτηρίου του Νέου Χημείου και οι εργασίες ανακαίνισης, συντήρησης και ανάδειξης του  Μαρασλείου Διδασκαλείου για προπτυχιακά, μεταπτυχιακά μαθήματα και έρευνα, αποτελούν σημαντικά, αναπτυξιακά έργα υποδομής για μια εμβληματική Σχολή με ανεκτίμητη προσφορά στον τομέα της Εκπαίδευσης και όχι μόνο.

Τα μεγάλα αυτά έργα αποτελούν σημαντικές παρεμβάσεις για την ουσιαστική αναβάθμιση των υποδομών του ΕΚΠΑ, μια προτεραιότητα που έθεσαν εξαρχής ψηλά οι Πρυτανικές Αρχές και την υλοποιούν με συγκεκριμένες προγραμματικές δράσεις.

Θάνος Δημόπουλος

Πρύτανης ΕΚΠΑ