Εκπαιδευτική Επίσκεψη του Τμήματος Διαχείρισης Λιμένων και Ναυτιλίας του ΕΚΠΑ στην Εταιρία Σόγια Ελλάς

Το Τμήμα Διαχείρισης Λιμένων και Ναυτιλίας, της Σχολής Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών, του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, πραγματοποίησε εκπαιδευτική επίσκεψη στις βιομηχανικές εγκαταστάσεις της Σόγια Ελλάς, στα Ψαχνά Ευβοίας, την Τρίτη 19 Δεκεμβρίου 2023.

Την επιστημονική επιμέλεια και τον συντονισμό της εκπαιδευτικής επίσκεψης είχε ο κ. Δημήτρης Γαβαλάς, Αναπληρωτής Καθηγητής Εφοδιαστικής Αλυσίδας σε Λιμένες & Ναυτιλία του Τμήματος Διαχείρισης Λιμένων και Ναυτιλίας του ΕΚΠΑ. Διδάσκει τα μαθήματα Διοίκηση Εφοδιαστικής Αλυσίδας, Συνδυασμένες Μεταφορές, Διαχείριση Ποιότητας & Ασφάλειας, Διαχείριση Υποστήριξης Λιμένων & Ναυτιλίας, Διοίκηση Λειτουργιών Ναυτιλίας & Τερματικών Σταθμών. Έχει επίσης μακρά εμπειρία σε θέματα εφαρμοσμένης έρευνας και διαχείρισης έργων, καθώς και παροχής συμβουλευτικών υπηρεσιών στα γνωστικά του αντικείμενα.

ΤΔΙΛΙΝ 4

Η Σόγια Ελλάς ιδρύθηκε το 1976 και έκτοτε διαγράφει συνεχή ισχυρή ανοδική πορεία και καθιερώθηκε ως μία από τις μεγαλύτερες ελληνικές βιομηχανίες στον χώρο των τροφίμων και των αγροτικών πρώτων υλών. Οι βιομηχανικές εγκαταστάσεις δραστηριοποιούνται στην επεξεργασία και βιομηχανοποίηση ελαιούχων σπόρων, τον εξευγενισμό και την τυποποίηση σπορελαίων και ελαιολάδου, την παραγωγή και συσκευασία μαργαρινών και φυτικών λιπών, την παραγωγή λεκιθίνης, καθώς επίσης και τη διαχείριση, αποθήκευση και εμπορία δημητριακών.

Οι φοιτητές ενημερώθηκαν εκτενώς από τους επικεφαλής της εταιρίας για τις διαδικασίες που τηρούνται στην εμπορία των πρώτων υλών, τη λογιστική αποτύπωση των συναλλαγών, το ναυλομεσιτικό τμήμα, καθώς και τα τμήματα πωλήσεων και μάρκετινγκ για τις παρεχόμενες υπηρεσίες, αναλύοντας έτσι διεξοδικά το σύνολο των συνδεδεμένων κρίσιμων κρίκων της εφοδιαστικής αλυσίδας. Αναπτύχθηκαν επίσης θέματα αιχμής ως προς την πιστοποίηση του βιομηχανικού συγκροτήματος, το οποίο ακολουθεί τα πρότυπα BRC – Global Standard for Food Safety, ISO 22000 (HACCP), ISO 9001 και το περιβαλλοντικό πρότυπο ISO 14001 και λειτουργεί με μια απολύτως καθετοποιημένη παραγωγή. Επιπροσθέτως, έγινε μνεία για το εξειδικευμένο προσωπικό των τμημάτων έρευνας και ανάπτυξης και διασφάλισης ποιότητας. Στο πεδίο αυτό αναδείχθηκε η κρισιμότητα της επιστημονικής υποστήριξης του χημείου του εργοστασίου, που εξασφαλίζει έτσι τον αυστηρό ποιοτικό έλεγχο των προϊόντων και, παράλληλα, προωθεί την ανάπτυξη νέων προϊόντων που να καλύπτουν το σύνολο των παραγωγικών αναγκών των πελατών.

ΤΔΙΛΙΝ 1

Στη συνέχεια, τηρώντας με συνέπεια τους σχετικούς κανόνες ασφαλείας, οι φοιτητές επισκέφτηκαν τις λιμενικές εγκαταστάσεις του εργοστασίου, οι οποίες μπορούν να εξυπηρετήσουν πλοία χύδην φορτίου και δεξαμενόπλοια, ενώ φέρουν τον πλέον σύγχρονο μηχανολογικό εξοπλισμό φορτοεκφόρτωσης ελαιούχων σπόρων, δημητριακών, πρωτεϊνούχων αλεύρων και ελαίων.

Το Τμήμα Διαχείρισης Λιμένων και Ναυτιλίας του ΕΚΠΑ προγραμματίζει εκτενή σειρά εκπαιδευτικών επισκέψεων, πρακτικών σεμιναρίων και επισκέψεων στελεχών της αγοράς στα γνωστικά πεδία που καλύπτει σε οργάνωση, διοίκηση, οικονομικά ναυτιλιακών και λιμενικών επιχειρήσεων, εφοδιαστική αλυσίδα, μεταφορές και διεθνές εμπόριο, χρηματοοικονομικές αποφάσεις, λογιστική οργάνωση και κοστολόγηση υπηρεσιών, πληροφορικές εφαρμογές και τεχνολογικές καινοτομίες, ωκεανογραφία, διαχείριση παράκτιων ζωνών και θαλάσσια ρύπανση, γαλάζια ανάπτυξη, βιωσιμότητα, περιβάλλον και κλιματική αλλαγή, αγορές ενέργειας και γεωπολιτικές διεθνείς σχέσεις.

ΤΔΙΛΙΝ 2
ΤΔΙΛΙΝ 3