Διεθνής διάκριση για την Ερευνητική Ομάδα του Αναπληρωτή Καθηγητή του Τμήματος Χημείας Γ. Βουγιουκαλάκη

Tην Τρίτη 12 Μαρτίου 2024 ανακοινώθηκαν τα αποτελέσματα του προγράμματος εργασίας EIC Pathfinder Challenges του προγράμματος πλαισίου της Ευρωπαϊκής Επιτροπής για την έρευνα και την καινοτομία Horizon Europe.

GCV09

H ερευνητική πρόταση με τίτλο “SUPERLASER / Room Temperature Superradiant Perovskite Lasers“, στην οποία συμμετέχει η ερευνητική ομάδα του Αναπληρωτή Καθηγητή κ. Γεωργίου Βουγιουκαλάκη από το Τμήμα Χημείας του Ε.Κ.Π.Α. (http://users.uoa.gr/~vougiouk/), αξιολογήθηκε με άριστα, 4.95/5.00 και εξασφάλισε χρηματοδότηση 3.996.101 ευρώ για τρία χρόνια. Σημειώνεται, ότι το πρόγραμμα εργασίας EIC Pathfinder είναι από τα πλέον ανταγωνιστικά σε Ευρωπαϊκό επίπεδο, ενώ το ποσοστό επιτυχίας της συγκεκριμένης πρόσκλησης κυμαίνεται μόλις στο 8%.

Το έργο SUPERLASER στοχεύει να αλλάξει το πεδίο των laser διεθνώς, αναπτύσσοντας υπερακτινοβολούμενα, χαμηλού κόστους, επεξεργάσιμα από διάλυμμα, αειφόρα, και με εξαιρετικά στενό πλάτος γραμμής lasers περοβσκίτη. Για τον σκοπό αυτό έχει σχηματιστεί μια εξαιρετικά διεπιστημονική κοινοπραξία, στην οποία συμμετέχουν κορυφαίες ερευνητικές ομάδες από Ευρωπαϊκά Πανεπιστήμια, Ερευνητικά Κέντρα, και Εταιρίες. Στόχος της ερευνητικής ομάδας του Αναπληρωτή Καθηγητή Βουγιουκαλάκη, ο οποίος είναι ο Επιστημονικά Υπεύθυνος του έργου στο Ε.Κ.Π.Α., είναι ο σχεδιασμός και η σύνθεση των οργανικών μορίων που θα χρησιμοποιούνται στις εν λόγω καινοτόμες συσκευές.

Εκτός από την ερευνητική ομάδα του Τμήματος Χημείας του Ε.Κ.Π.Α., στο ερευνητικό πρόγραμμα SUPERLASER θα συμμετάσχουν ερευνητικές ομάδες από το ΕΚΕΦΕ Δημόκριτος (Ελλάδα), το Interuniversity Microelectronics Centre (IMEC – Βέλγιο), το University of Nottingham (Ηνωμένο Βασίλειο), το Universitat Jaume I De Castellon (Ισπανία), το Linkopings Universitet (Σουηδία), η εταιρία LinXole AB (Σουηδία), η εταιρία EURICE European Research and Project Office GMBH, και το Ecole Polytechnique Federale de Lausanne (EPFL – Ελβετία).