Διάκριση στον 1ο Διαγωνισμό Καινοτομίας και Επιχειρηματικότητας του ΕΚΠΑ για δυο ομάδες του ΔΠΜΣ “Βιοτεχνολογία” του Τμήματος Βιολογίας και του ΕΙΕ

Στα πλαίσια του 1ου Φοιτητικού Διαγωνισμού Καινοτομίας και Επιχειρηματικότητας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών για την κατηγορία μεταπτυχιακών φοιτητών, τον οποίο διοργάνωσε το Κέντρο Καινοτομίας και Επιχειρηματικότητας Αρχιμήδης, διακρίθηκαν δυο ομάδες από το ΔΠΜΣ ‘’ΒΙΟΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ’’ του Τμήματος Βιολογίας και του Εθνικού Ιδρύματος Ερευνών.

Η νικήτρια ομάδα του διαγωνισμού ήταν η ομάδα Bactopulp, η οποία αποτελείται από τον Γεώργιο Ζωχιό, μεταπτυχιακό φοιτητή στο ΔΠΜΣ “Βιοτεχνολογία” και τον Παναγιώτη Δημητρίου, φοιτητή Ιατρικής του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, η οποία έλαβε το χρηματικό έπαθλο των 3.000€. Η ιδέα τους  βασίστηκε στη χρήση μικροοργανισμών, οι οποίοι παράγουν κυτταρίνη, με σκοπό την παραγωγή της πρώτης ύλης του χαρτιού.

bact

Η δεύτερη νικήτρια ομάδα ήταν η ομάδα Aurelia, η οποία αποτελείται από τους Μαρκέλλα Παπή και Σπυρίδων Μάριο Γιατρό, μεταπτυχιακούς φοιτητές στο ΔΠΜΣ “Βιοτεχνολογία”, η οποία έλαβε το χρηματικό έπαθλο των 2.000€. Η ιδέα τους βασίστηκε στην επιλογή κατάλληλων ουσιών με αντιγηραντικό ρόλο μέσω in silico μελέτης. Η φυτοχημική ένωση, corylifol B, που υφίσταται στο εμπόριο ως συστατικό φυτικών συμπληρωμάτων διατροφής, προτάθηκε ως βασικό συστατικό ενός πιθανού συμπληρώματος με στοχευμένη αντιγηραντική δράση.

aur

Βλ. επίσης: https://archimedes.uoa.gr/2023/03/21/%cf%84%ce%b5%ce%bb%ce%b9%ce%ba%cf%8c%cf%82-%ce%bc%ce%b5%cf%84%ce%b1%cf%80%cf%84%cf%85%cf%87%ce%b9%ce%b1%ce%ba%cf%8e%ce%bd-1%ce%bf%cf%85-%cf%86%ce%bf%ce%b9%cf%84%ce%b7%cf%84%ce%b9%ce%ba%ce%bf%cf%8d/