Διάκριση του μέλους Ε.ΔΙ.Π. του Τμήματος Γεωλογίας και Γεωπεριβάλλοντος του Ε.Κ.Π.Α. Δρ. Ζ. Κυπριτίδου στο διεθνές συνέδριο «Joint conference of ISEH, ICEPH & ISEG on Environment and Health» στην Ιρλανδία

Η Δρ. Ζαχαρένια Κυπριτίδου, μέλος Ε.ΔΙ.Π. του Τμήματος Γεωλογίας και Γεωπεριβάλλοντος, έλαβε τιμητική διάκριση για την καλύτερη αναρτημένη παρουσίαση (poster presentation) στο διεθνές συνέδριο «Joint conference of ISEH, ICEPH & ISEG on Environment and Health», που διεξήχθη στο Galway της Ιρλανδίας, μεταξύ 11 – 18 Αυγούστου 2024, το οποίο συνδιοργανώθηκε από τις επιστημονικές κοινότητες ISEH (International Symposium on Environment and Health),  ICEPH  (International Conference on Environmental Pollution and Health) και ISEG  (International  Symposium on  Environmental  Geochemistry).Το συνέδριο παρακολούθησαν 504 επιστήμονες με έργο στις επιστήμες περιβάλλοντος και υγείας από 31 χώρες. Παρουσιάστηκαν συνολικά 314 προφορικές εργασίες και 100 αναρτημένες παρουσιάσεις.

9e615bc5 4521 4849 892c 98466de9d52e

Η βραβευμένη παρουσίαση της Δρ. Κυπριτίδου με τίτλο «Soil mineralogy in support of a regional geochemical baseline study in Greece», τόνισε τη σημαντική συμβολή της ποσοτικής ορυκτολογικής ανάλυσης των εδαφών στον καθορισμό του γεωχημικού υποβάθρου του Ελλαδικού χώρου. Η εργασία εντάσσεται στο συνεργατικό ερευνητικό έργο μεταξύ του Εργαστηρίου Οικονομικής Γεωλογίας και Γεωχημείας του ΕΚΠΑ και της Ελληνικής Αρχής Γεωλογικών και Μεταλλευτικών Ερευνών (Ε.Α.Γ.Μ.Ε.). Περίληψη της εργασίας έχει δημοσιευθεί στα πρακτικά του συνεδρίου (https://www.universityofgalway.ie/media/ineh/files/ISEH-ICEPH-ISEG-Book-of-Abstracts.pdf).

22d6edc0 a9bb 4b9a 8b22 50a20c458644

Στην επιτυχία αυτή συνέβαλε καθοριστικά η νέα οριζόντια υποδομή αναλυτικών οργάνων (Core Facility) της Σχολής Θετικών Επιστημών και συγκεκριμένα η μονάδα περιθλασιμετρίας ακτίνων Χ στην οποία πραγματοποιήθηκαν οι αναλύσεις των εδαφικών δειγμάτων και η επεξεργασία των αποτελεσμάτων. Η συμμετοχή στο συνέδριο χρηματοδοτήθηκε από το πρόγραμμα «Συμμετοχή σε Διεθνή Συνέδρια» της Κοσμητείας της Σχολής Θετικών Επιστημών.

Zacharenia Kypritidou