Με πρωτοβουλία της Περιφέρειας Στερεάς Ελλάδας, πραγματοποιήθηκε από 30 Ιουνίου έως 2 Ιουλίου 2023 ο Μαραθώνιος Καινοτομίας Smart Sterea Hackathon, με στόχους:

1. τη δημιουργία κουλτούρας καινοτομίας και συνεργασιών,
  2. τη στήριξη της νεανικής και καινοτόμου επιχειρηματικότητας, την προσφορά ευκαιριών στους νέους, την καταπολέμηση της ανεργίας,
  3. τη στήριξη της περιφερειακής οικονομίας, καθώς θα μπορούν να συμμετέχουν διαγωνιζόμενοι από όλη την Ελλάδα,
  4. την ανάδειξη έξυπνων και καινοτόμων λύσεων στα προβλήματα και τις προκλήσεις που απασχολούν τόσο το κοινωνικό σύνολο, όσο και τους πολίτες που ασχολούνται με συναφή θέματα,
  5. τις βελτιώσεις στην αποδοτικότητα και στην αποτελεσματικότητα φορέων που ασχολούνται με κοινωνικά θέματα/κοινωνικές δράσεις αξιοποιώντας τις νέες αναδυόμενες τεχνολογίες,
  6. τη διασύνδεση με την κοινότητα τεχνολογικής καινοτομίας και επιχειρηματικότητας της χώρας μας, και
  7. τη δημιουργία οικοσυστήματος καινοτομίας και επιχειρηματικότητας σε δράσεις με κοινωνικό αντίκτυπο.

Ο Μαραθώνιος Καινοτομίας Smart Sterea Hackathon μεταξύ άλλων υποστηρίχθηκε από δύο ερευνητικές και μία ακαδημαϊκή μονάδα Ανωτάτων Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων, εταιρείες και λοιπούς φορείς. Εκ μέρους του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, η διοργάνωση υποστηρίχθηκε από το Εργαστήριο Ρομποτικής, Αυτομάτου Ελέγχου και Κυβερνοφυσικών Συστημάτων (ΕΡΑΕΚ) του Τμήματος Τεχνολογιών Ψηφιακής Βιομηχανίας καθώς και από το Τμήμα Τεχνολογιών Ψηφιακής Βιομηχανίας (ΤΤΨΒ).

hackathon2

Στη διαγωνιστική διαδικασία συμμετείχαν είκοσι έξι (26) ομάδες εκ των οποίων οι τρείς (3) ήταν ομάδες φοιτητών του ΕΚΠΑ. Η μία ομάδα από αυτές (DERL), που προετοιμάστηκε στο ΕΡΑΕΚ, έλαβε την τέταρτη θέση και κατέκτησε μία θέση σε 3μηνο πρόγραμμα επιχειρηματικής επιτάχυνσης. Ο τίτλος της πρότασης της ομάδας DERL είναι «Μερικώς αυτοαναπτυσσόμενα εργαστήρια εκπαιδευτικής ρομποτικής». Τα μέλη της ομάδας DERL είναι οι:

1. Τατιάνα Χρυσούλα Δρόσου, Υποψήφια Διδάκτορας (ΕΡΑΕΚ, ΤΤΨΒ),
  2. Αντώνης Μενεξής, Υποψήφιος Διδάκτορας (ΕΡΑΕΚ, ΤΤΨΒ),
  3. Δημήτρης Τσιαντάς, προπτυχιακός φοιτητής (ΤΤΨΒ),
  4. Θωμάς Μήτρος, προπτυχιακός φοιτητής (ΤΤΨΒ),
  5. Περικλής Κόλλιας, προπτυχιακός φοιτητής (ΤΤΨΒ),
  6. Ιωάννα Καραπάνου, προπτυχιακή φοιτήτρια (ΤΤΨΒ).