Συζήτηση με θέμα: “E-learning Σχολική Ψυχολογία  στο Ε.Κ.Π.Α.: Διαχείριση Κρίσεων στη Σύγχρονη Εκπαιδευτική Πραγματικότητα”

Το Learn Inn Ε.Κ.Π.Α. διοργανώνει Online “ανοιχτή” συζήτηση με θέμα: “E-learning Σχολική Ψυχολογία  στο Ε.Κ.Π.Α.: Διαχείριση Κρίσεων στη Σύγχρονη Εκπαιδευτική Πραγματικότητα“, την  Τρίτη 07 Δεκεμβρίου 2021 και ώρα 19.00-20.30, μέσω της ψηφιακής πλατφόρμας WEBEX.

Στη συζήτηση θα συμμετέχουν η Ξένια Χατζηχαραλάμπους, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Αναπτυξιακής Ψυχοπαθολογίας του Πανεπιστημίου Λευκωσίας και ο Μάριος Κουκουνάρας Λιάγκης, Αναπληρωτής Καθηγητής Θεολογικής Σχολής, Ε.Κ.Π.Α. και Επιστημονικός Υπεύθυνος του Learn Inn Ε.Κ.Π.Α

Κρίσεις, όπως η  πανδημία, οι φυσικές καταστροφές, η απώλεια ανθρώπινης ζωής, αλλά και κρίσεις που όλοι/ες οι εκπαιδευτικοί αντιμετωπίζουν μέσα στην τάξη αποτελούν εγγενή στοιχεία της ζωής και της σχολικής ζωής. Ως εκ τούτου, προκύπτει η επιτακτική ανάγκη διαχείρισης τέτοιων κρίσεων για την προστασία της ψυχικής ευημερίας των μελών της σχολικής κοινότητας. Εστιάζοντας σε αληθινά περιστατικά θα μοιραστούμε τις εμπειρίες μας και θα προσεγγίσουμε διαδραστικά θέματα που άπτονται της παροχής ψυχολογικών πρώτων βοηθειών και διαχείρισης κρίσεων στο σχολικό πλαίσιο.

Η συμμετοχή είναι ΔΩΡΕΑΝ  και η συζήτηση πραγματοποιείται στο πλαίσιο της έναρξης του  επιμορφωτικού μοριοδοτούμενου προγράμματος “Σχολική Ψυχολογία & Συναισθηματική Διαχείριση στην Εκπαίδευση”, που ξεκινά στις 12 Δεκεμβρίου 2021.

Εκδήλωση ΕΚΠΑ Σχολική Ψυχολογία

Για δηλώσεις συμμετοχής στην εκδήλωση, επισκεφθείτε τον παρακάτω σύνδεσμο: https://forms.gle/HnuCT3bxz3633VoDA

Για περισσότερες πληροφορίες ή τυχόν διευκρινίσεις, μπορείτε να επικοινωνείτε με τη γραμματεία στα τηλ. 210 7275 735, 6975 913005 από τις 10.00 έως τις 16.00 ή να αποστείλετε e-mail στο info@learninn.gr, www.learninn.gr

Scheduled Πανεπιστημιακή Κοινότητα Παρουσιάσεις