e-Διάλεξη από Τμήμα Διαχείρισης Λιμένων και Ναυτιλίας του ΕΚΠΑ: ‘Πράσινες και Γαλάζιες Θέσεις Εργασίας’ [8/6/23, 4-6 μ.μ.]

Με αφορμή την Ευρωπαϊκή Πράσινη Εβδομάδα, το Europe Direct ΕΛΙΑΜΕΠ Αττικής, σε συνεργασία με το Τμήμα Διαχείρισης Λιμένων και Ναυτιλίας της Σχολής Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (ΕΚΠΑ), διοργανώνει διαδικτυακή διάλεξη, στο πλαίσιο του μαθήματος ‘Γαλάζια Ανάπτυξη και Αειφορία’, με θέμα «Πράσινες και Γαλάζιες Θέσεις Εργασίας».

Ομιλητής: Δρ. Γιώργος Δικαίος

Ημερομηνία και Ώρα: Πέμπτη, 8 Ιουνίου 2023, 16.00-18.00

Πλατφόρμα/σύνδεσμος:

WEBEX: https://uoa.webex.com/uoa/j.php?MTID=m44ce5b895df506e2ab71ed48e8b3caa8

Εγγραφή: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScxsVml1i7DsWSoxsbCIY5_NRu4cmjihrWKxBQtwptTWiG7VA/viewform

Θέματα Διάλεξης:

Στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Έτους Δεξιοτήτων, η Ευρωπαϊκή Πράσινη Εβδομάδα είναι αφιερωμένη στα θέματα δεξιοτήτων για βιώσιμες, ανθεκτικές και κοινωνικά δίκαιες κοινότητες. Η διάλεξη θα ξεκινήσει με ευσύνοπτη ανάλυση της Ευρωπαϊκής Πράσινης Συμφωνίας και της στρατηγικής για τη Γαλάζια Βιώσιμη Οικονομία και θα επικεντρωθεί σε ζητήματα πράσινων και γαλάζιων θέσεων εργασίας. Πιο συγκεκριμένα, θα παρουσιαστούν οι πολιτικές που προωθεί η Ευρωπαϊκή Ένωση για δεξιότητες και νέες θέσεις εργασίας σε τομείς που θα συμβάλλουν στην επίτευξη του Ευρωπαϊκού στόχου της κλιματικής ουδετερότητας και θα δοθεί έμφαση στις δεξιότητες και τις θέσεις εργασίας που έχουν να κάνουν με τη θαλάσσια δραστηριότητα.

Ομιλητής: Δρ. Γιώργος Δικαίος

Ο Δρ. Γιώργος Δικαίος είναι Διδάσκων/Ακαδημαϊκός Υπότροφος του Τμήματος Διαχείρισης Λιμένων και Ναυτιλίας (ΕΚΠΑ) στο αντικείμενο «Περιβάλλον και Θαλάσσιες Μεταφορές». Παράλληλα, είναι Μεταδιδακτορικός Ερευνητής στο Τμήμα Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης (ΕΚΠΑ), με αντικείμενο την Ευρωπαϊκή Πράσινη Λιμενική Πολιτική.

Είναι, ακόμη, Ερευνητής στο Ελληνικό Ίδρυμα Ευρωπαϊκής & Εξωτερικής Πολιτικής (ΕΛΙΑΜΕΠ) σε ζητήματα βιωσιμότητας, κλιματικής διπλωματίας και Ευρωπαϊκών θεσμών. Διατηρεί, επίσης, θέση Κύριου Ερευνητή της Έδρας UNESCO για την Κλιματική Διπλωματία (ΕΚΠΑ) και Ερευνητή του Εργαστηρίου Ευρωπαϊκής Ενοποίησης και Πολιτικής (ΕΚΠΑ).

Είναι Επιστημονικός Συνεργάτης του Κόμβου Κλιματικής Αλλαγής, μιας πρωτοβουλίας που στόχο έχει τον πολλαπλασιασμό των δράσεων από δημόσιους και ιδιωτικούς φορείς. Έχει σπουδάσει πολιτική επιστήμη και διεθνείς σχέσεις στο ΕΚΠΑ και στο Πανεπιστήμιο του Leiden (Ολλανδία).

Η Διδακτορική του Διατριβή είχε ως αντικείμενο την Ευρωπαϊκή κλιματική διπλωματία στους διεθνείς οργανισμούς μεταφορών. Τα ερευνητικά του ενδιαφέροντα περιστρέφονται γύρω από τις Ευρωπαϊκές και διεθνείς πολιτικές για το κλίμα, το περιβάλλον και τις θαλάσσιες μεταφορές, καθώς και τη διπλωματία που επηρεάζει τη διακυβέρνηση τους. Έχει λάβει υποτροφίες για την έρευνά του από το ΕΚΠΑ, το Ίδρυμα Α. Γ. Λεβέντης και (δις) από το Ryoichi Sasakawa Young Leaders Fellowship Fund (SYLLF) της Ιαπωνίας. Είναι μέλος σε σειρά επιστημονικών ενώσεων, συμμετέχει συχνά σε διεθνή συνέδρια και άρθρα του έχουν δημοσιευτεί σε ελληνικά και διεθνή επιστημονικά περιοδικά.

Scheduled Οικονομικές Επιστήμες Παρουσιάσεις