Τη Δευτέρα 22 Απριλίου 2024 πραγματοποιήθηκε, μέσα σε ένα ιδιαίτερα μυσταγωγικό κλίμα, στη Μεγάλη Αίθουσα του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, η παράσταση «Η Αλίκη Καγιαλόγλου διαβάζει και τραγουδά Παπαδιαμάντη, σε μουσική Άλκη Μπαλτά».

JIM 6400

Η παράσταση, την οποία παρουσίασε με άκρως κατανυκτικό τρόπο η Αλίκη Καγιαλόγλου, πολύπλευρη καλλιτέχνις που έχει αφιερωθεί στην πνευματική διάσταση της Τέχνης, βασιζόταν σε διηγήματα του σπουδαίου Έλληνα διηγηματογράφου Αλέξανδρου Παπαδιαμάντη, καθώς και στην πρωτότυπη μουσική που έγραψε ο μαέστρος και συνθέτης Άλκης Μπαλτάς, μελοποιώντας ποικιλότροπα τους στίχους του κυρ Αλέξανδρου. Στο πιάνο την συνόδευσε ο Αλέξανδρος Αβδελιώδης.

Στο δεύτερο μέρος της ίδιας παράστασης ακούστηκαν 5 «ιαματικά» τραγούδια του Μάνου Χατζηδάκι, τον οποίον η καλλιτέχνις θεωρεί τον Παπαδιαμάντη της ελληνικής μουσικής.

JIM 6367

Η παράσταση ήταν ενταγμένη στο πλαίσιο των επιμορφωτικών, πολιτιστικών και καλλιτεχνικών δράσεων του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, υπό τον γενικό τίτλο «το Ε.Κ.Π.Α. στην Πόλη», και πραγματοποιήθηκε σε συνδιοργάνωση με τον Δήμο Αθηναίων.

Την αφίσα της εκδήλωσης κόσμησε εικαστική απεικόνιση του παπαδιαμαντικού «Άνθους του Γιαλού», φιλοτεχνημένη από τον ζωγράφο Γιώργο Κόρδη.

JIM 6467

Η παράσταση έκλεισε με χαιρετισμό του Πρύτανη του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, καθηγητή Γερασίμου Σιάσου, ο οποίος ευχαρίστησε τους συντελεστές και απηύθυνε προς όλες και όλους εγκάρδιες ευχές για την επικείμενη πασχαλινή περίοδο. Παρέστησαν, μεταξύ άλλων, οι πρώην Πρυτάνεις του Ε.Κ.Π.Α. κκ. Μιχαήλ Σταθόπουλος και Γεώργιος Μπαμπινιώτης, τα μέλη του Συμβουλίου Διοίκησης του Ε.Κ.Π.Α. κ. Αθανασία Σμυρνιώτου, κ. Σπυρίδων Βλαχόπουλος, κ. Δημήτριος Καινούργιος και κ. Αχιλλέας Χαλδαιάκης, ο οποίος είχε και τον γενικό συντονισμό της παράστασης. Επίσης, η Αντιπρύτανις Ακαδημαϊκών, Διεθνών Σχέσεων και Εξωστρέφειας του Ε.Κ.Π.Α. κ. Σοφία Παπαϊωάννου, ο Κοσμήτωρ της Φιλοσοφικής Σχολής κ. Δημήτριος Δρόσος, η Πρόεδρος του Τμήματος Μουσικών Σπουδών κ. Αναστασία Γεωργάκη, καθώς και πολλά μέλη του διδακτικού, επιστημονικού και διοικητικού προσωπικού Σχολών και Τμημάτων του Ε.Κ.Π.Α.