Συνάντηση για το εκπαιδευτικό ταξίδι στη Σκιάθο “Ταξιδεύοντας στον κόσμο του Παπαδιαμάντη”

Το περασμένο Σάββατο 19/3 πραγματοποιήθηκε συνάντηση με τον Δήμαρχο Σκιάθου κ. Θοδωρή Τζούμα και τον Αντιδήμαρχο Τουρισμού κ. Διαμαντή Μαθηνό στο Δημαρχείο Σκιάθου, στην οποία συζητήθηκε διαξοδικά η διοργάνωση της εκπαιδευτικής εκδρομής-αφιέρωμα στον Παπαδιαμάντη, που θα πραγματοποιηθεί τον ερχόμενο Μάϊο στη Σκιάθο με Έλληνες και ξένους φοιτητές του ΕΚΠΑ.

εικόνα Viber 2022 03 21 12 10 14 083

Ο Δήμαρχος Σκιάθου εξέφρασε τη χαρά του και δήλωσε τα εξής: “Η συνεργασία του Δήμου Σκιάθου με το ΕΚΠΑ, ένα από τα κορυφαία πανεπιστημιακά ιδρύματα της χώρας, είναι ιδιαίτερα τιμητική. Θα ήθελα να ευχαριστήσω θερμά την Κοσμητεία της Θεολογικής Σχολής και ιδιαίτερα την κ. Κίρκη Κεφαλέα, καθηγήτρια της Θεολογικής Σχολής του ΕΚΠΑ για την εξαιρετική αυτή ιδέα της διοργάνωσης του Συμποσίου για τον Παπαδιαμάντη, στα λογοτεχνικά βήματα του οποίου, θα συνδιοργανώσουμε ένα ταξίδι λογοτεχνικής τοπογραφίας, μια βιωματική εμπειρία του έργου του, στο δια βίου πηγής έμπνευσης νησί του, τη Σκιάθο”.

Βλ. επίσης: Εκπαιδευτική Εκδρομή στη Σκιάθο: «Ταξιδεύοντας στον κόσμο του Παπαδιαμάντη»