Επιπτώσεις του SARS-CoV-2 στους παιδοχειρουργικούς ασθενείς | Εργασία Ανασκόπησης της Παιδοχειρουργικής Κλινικής της Ιατρικής Σχολής του ΕΚΠΑ

Νικόλαος  Ζάβρας, Αν. Καθηγητής Παιδοχειρουργικής ΕΚΠΑ, Διευθυντής Πανεπιστημιακής Παιδοχειρουργικής Κλινικής

Η παγκόσμια εξάπλωση του νέου σοβαρού οξέος αναπνευστικού συνδρόμου SARS-CoV-2 είχε σοβαρές συνέπειες όσον αφορά τη νοσηρότητα και τη θνησιμότητα των ασθενών και την επιβάρυνση των συστημάτων υγειονομικής περίθαλψης. Ελλείψει αρχικά αποτελεσματικών θεραπειών και εμβολιασμών, το κύριο μέσο για τον έλεγχο της εξάπλωσης του ιού ήταν η πρόληψη της εξάπλωσης. Αν και οι πληροφορίες σχετικά με τον αντίκτυπο του SARS-CoV-2 σε παιδοχειρουργικούς ασθενείς έχουν διευρυνθεί σημαντικά, οι σχετικές ολοκληρωμένες μελέτες είναι σπάνιες. Ωστόσο, η νοσηρότητα που σχετίζεται με την πανδημία έχει αυξηθεί, ενώ υπό κανονικές συνθήκες η θνησιμότητα θα μπορούσε να είχε ελαχιστοποιηθεί.

Στην εργασία αυτή, παρουσιάζονται οι κυριότερες επιπτώσεις του φονικού ιού σε συνήθεις παιδοχειρουργικές παθήσεις, καθώς και την εμφάνιση του νέου συνδρόμου MIS-C  το οποίο φαίνεται προκαλεί και χειρουργικές επιπλοκές στους μικρούς ασθενείς.

Το παρακάτω link αναφέρεται σε μια πολύ πρόσφατη εργασία ανασκόπησης που πρααγματοποιήθηκε σχετικά με την επίπτωση του SARS-CoV-2 στους παιδοχειρουργικούς ασθενείς: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35117979/