Εκλογή και υποδοχή του Καθηγητή Κ. Ν. Δεμέτζου ως Ακαδημαϊκού στην Ευρωπαϊκή Ακαδημία Επιστημών και Τεχνών στην τάξη των Φυσικών Επιστημών

demetzos

Στις 2 Ιουλίου 2022 στο Salzburg της Αυστρίας, έγινε η επίσημη υποδοχή ως νέου Ακαδημαϊκού στην Ευρώπη του καθηγητή Κωνσταντίνου Δεμέτζου. Η τελετή έλαβε χώρα στο Πανεπιστήμιο του Salzburg στην μεγάλη αίθουσα τελετών όπου ο καθηγητής έλαβε επισήμως από τον πρόεδρο της Ακαδημίας, καθηγητή Klaus Mainzer το επίσημο κείμενο της εκλογής του και της τοποθέτησης του ως τακτικού μέλους στην τάξη των Φυσικών Επιστημών.

Η Ευρωπαϊκή Ακαδημία Επιστημών και Τεχνών (European Academy of Sciences and Arts) αποτελεί τον πυρήνα επιστημονικών συζητήσεων και επηρεάζει τις αποφάσεις που λαμβάνονται σε Ευρωπαϊκό επίπεδο σε τομείς όπως, η υγεία, οι φυσικές επιστήμες, οι τέχνες, η τεχνολογία κ.α. Τα επίσημα έγγραφα που συντάσσονται από τους Ακαδημαϊκούς, των διαφόρων τάξεων, αποστέλλονται μετά από έγκριση της Γερουσίας της Ακαδημίας, στην Ευρωπαϊκή Επιτροπή και δημοσιεύονται και σε Ευρωπαϊκά επιστημονικά έντυπα.

euracadarts

Είναι σημαντική τιμή για το τμήμα Φαρμακευτικής, την Σχολή Επιστημών Υγείας αλλά και το ΕΚΠΑ η εκλογή και υποδοχή του καθηγητή Κωνσταντίνου Δεμέτζου στην Ευρωπαϊκή Ακαδημία Επιστημών και Τεχνών στην οποία συμμετέχουν ως τακτικά μέλη 35 κάτοχοι του  βραβείου Νόμπελ.

Στο πλαίσιο της υποδοχής του ο Καθηγητής έδωσε διάλεξη με τίτλο ‘New Technologies in Health Sciences: social engagement in Research Innovation and Education’ .