Σημείωμα-έκφραση γνώμης του Ομ. Καθηγητή Π. Πετράκη στην εφημερίδα Το Βήμα της Κυριακής για τα συν και τα πλην στον νέο νόμο-πλαίσιο για τα ΑΕΙ

Ο ιστοχώρος indeepanalysis.gr δημοσίευσε σημείωμα-έκφραση γνώμης του Ομότιμου Καθηγητή Οικονομικών του Τμήματος Οικονομικών Επιστημών του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, Παναγιώτη Ε. Πετράκη, για τα συν και τα πλην στον νέο νόμο-πλαίσιο για τα ΑΕΙ.

Ο ομότιμος Καθηγητής καταθέτει το δικό του σημείωμα και σχολιάζει ότι “η διοίκηση των ΑΕΙ μέχρι σήμερα και με τον υπάρχοντα νόμο και δεδομένου των απίστευτων συνθηκών που ζούμε δεν τα έχει πάει άσχημα, παρ’ όλο που είχαμε (πάντοτε) πολύ περισσότερες προσδοκίες και απαιτήσεις. Η σωστότερη λύση θα ήταν, υπό τις παρούσες συνθήκες, να βελτιωθεί το σύστημα εκλογής των πρυτάνεων (με όποιες βελτιώσεις όπως π.χ. στο θέμα της διοίκησης των οικονομικών) και η Βουλή των Ελλήνων, όπως ακριβώς κάνει με τις Ανεξάρτητες Αρχές, να διορίζει ένα Εποπτικό Συμβούλιο που θα ελέγχει τα πεπραγμένα των πρυτανικών αρχών σε κάθε ΑΕΙ, θα λογοδοτεί στην κοινωνία και θα προτείνει βελτιώσεις. Δηλαδή το Εποπτικό Συμβούλιο θα έχει ελεγκτικό και εισηγητικό χαρακτήρα. Έτσι, δεν θα υπάρξει πολυδιάσπαση του συστήματος αποφάσεων στα ΑΕΙ, ούτε και απώλεια του αυτοδιοίκητού τους αλλά και έλεγχος των πεπραγμένων. Συγχρόνως τα ΑΕΙ θα διορθώνουν και θα επαναπροσανατολίζουν όταν χρειάζεται τις κοινωνικά χρήσιμες δραστηριότητές τους.”

Δείτε ολόκληρη την αναδημοσίευση στο InDeep Analysis: http://indeepanalysis.gr/paideia/ta-syn-kai-ta-plin-ston-neo-nomo-plaisio-gia-ta-aei