Πρακτικό e-Σεμινάριο Εφαρμογής του Τμήματος Διαχείρισης Λιμένων και Ναυτιλίας με θέμα “Περιβαλλοντική Διαχείριση στον Λιμένα του Πειραιά” [5/4/23]

Το Τμήμα Διαχείρισης Λιμένων και Ναυτιλίας, της Σχολής Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών, του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, πραγματοποιεί Πρακτικό Σεμινάριο Εφαρμογής, διαδικτυακά, μέσω της πλατφόρμας WEBEX.

Θέμα: Περιβαλλοντική Διαχείριση στον Λιμένα του Πειραιά

Ημερομηνία: Τετάρτη, 5 Απριλίου 2023, 17.00

Ομιλήτρια: Δρ. Χρυσάνθη Κοντογιώργη, Υπεύθυνη Περιβαλλοντικού Τμήματος του ΟΛΠ

Οργάνωση: Κατερίνα Καρδιτσά, Επίκουρη Καθηγήτρια Ωκεανογραφίας & Διαχείρισης Παράκτιας Ζώνης

Σύνδεσμος: https://uoa.webex.com/uoa/j.php?MTID=m3282c41733f9f02b06c54b0396e83c38

Θέματα Σεμιναρίου:

Ο Λιμένας του Πειραιά αποτελεί στρατηγικό μεταφορικό κόμβο (hub) στη ναυτιλία, το διεθνές εμπόριο και την εφοδιαστική αλυσίδα (logistics), τόσο για την Ευρώπη (6η θέση) όσο και παγκοσμίως (32η θέση σε containers). Ως προς την διαχείριση περιβάλλοντος, ο Λιμένας του Πειραιά έχει αναπτύξει και εφαρμόζει συγκεκριμένες πολιτικές και συστήματα παρακολούθησης όλων των σημαντικών περιβαλλοντικών παραμέτρων που σχετίζονται με τις λιμενικές δραστηριότητες. Παράλληλα, κεντρική στόχευση είναι η συνεχής βελτίωση της περιβαλλοντικής επίδοσης του Λιμένα Πειραιά, σύμφωνα με τα Διεθνή και Ευρωπαϊκά Πρότυπα. Με δεδομένο ότι οι Ευρωπαϊκοί Λιμένες βρίσκονται στο σταυροδρόμι της παγκόσμιας εφοδιαστικής αλυσίδας, η εφαρμογή πολιτικών διαχείρισης και ανάπτυξης φιλικών προς το περιβάλλον προσεγγίσεων αποτελεί κρίσιμο στόχο.

Στο Σεμινάριο αναμένεται να αναπτυχθούν οι ακόλουθοι τομείς:

– Θέματα Προτεραιότητας Περιβαλλοντικής Διαχείρισης στους Ευρωπαϊκούς Λιμένες

– Εφαρμογή Περιβαλλοντικής Διαχείρισης στον Λιμένα του Πειραιά

– Κρίσιμα Περιβαλλοντικά Θέματα συνδεδεμένα με τις Λιμενικές Δραστηριότητες

– Πρόγραμμα Παρακολούθησης Ποιότητας Περιβάλλοντος: Ατμοσφαιρικό Περιβάλλον,
  Ποιότητα Θαλασσίων Υδάτων, Ακουστικό Περιβάλλον

– Διαχείριση Έκτακτων Περιστατικών Θαλασσίων και Χερσαίων Ρυπάνσεων: Ετοιμότητα και Αντιμετώπιση

– Περιβαλλοντικοί Δείκτες

– Ενεργειακή Διαχείριση

– Νέες Πολιτικές της ΕΕ προς Μείωση Ενεργειακού και Περιβαλλοντικού Αποτυπώματος

– Νέες Προκλήσεις για την Λιμενική Βιομηχανία.

Προσκεκλημένη Ομιλήτρια:

Η κα Χρυσάνθη Κοντογιώργη απασχολείται στον Οργανισμού Λιμένος Πειραιώς από το 2002 και από το 2008 είναι Υπεύθυνη του Περιβαλλοντικού Τμήματος του ΟΛΠ. Είναι επίσης Μηχανικός Ασφαλείας και Σύμβουλος Ασφάλειας για τη διαχείριση επικίνδυνων φορτίων στην περιοχή του Λιμένος. Παράλληλα δραστηριοποιείται από το 2004 στο Σύστημα Περιβαλλοντικής Πιστοποίησης του Δικτύου Ecoports.

Η κα Χρυσάνθη Κοντογιώργη είναι Χημικός Μηχανικός ΕΜΠ, με μεταπτυχιακό τίτλο σπουδών στην Έρευνα και Τεχνολογία των Υλικών (ΕΜΠ). Στο παρελθόν έχει απασχοληθεί ως Σύμβουλος Ασφάλειας στον Βιομηχανικό Τομέα. Έχει ηγηθεί της συμμετοχής σε πολλά Ευρωπαϊκά συγχρηματοδοτούμενα προγράμματα (ενδεικτικά: CLIMEPORT (MED), MEMO (MED), SEATOLAND (MED)), καθώς και άλλα προγράμματα περιβαλλοντικής Διαχείρισης. Είναι Εκπρόσωπος του ΟΛΠ στον Ευρωπαϊκό Οργανισμό Λιμένων ESPO και στο ESSF_Port Reception Facilities Subgroup.

Scheduled Οικονομικές Επιστήμες Παρουσιάσεις