Το Διδασκαλείο Ξένων Γλωσσών του ΕΚΠΑ στην Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών 2021

Το Διδασκαλείο Ξένων Γλωσσών του ΕΚΠΑ πήρε μέρος στη Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών 2021 που έλαβε χώρα το Σάββατο 25 Σεπτεμβρίου 2021, από τις 10 το πρωί έως και τις 4 το απόγευμα στον Εθνικό Κήπο-Παιδική Βιβλιοθήκη.

Στην εκδήλωση παρευρέθηκαν τα μέλη του Διδασκαλείου Ξένων Γλωσσών και  ενημέρωσαν τους επισκέπτες  για το εκπαιδευτικό έργο του Διδασκαλείου, τη διδασκαλία τόσο των ευρύτερα ομιλούμενων όσο και των λιγότερο ομιλούμενων γλωσσών και για τα ειδικά προγράμματα. Οι επισκέπτες που γνώρισαν το Διδασκαλείο Ξ.Γ. του ΕΚΠΑ για πρώτη φορά εντυπωσιάστηκαν πρωτίστως από το ξεχωριστό χαρακτηριστικό του, μοναδικό πανελλαδικά, αυτό της πολυγλωσσίας.

Για 9η συνεχή χρονιά τα Μορφωτικά και Πολιτιστικά Ιδρύματα και οι Πρεσβείες από 14 χώρες-μέλη της EUNIC Αθήνας σε συνεργασία με την Αντιπροσωπεία της Ευρωπαϊκής Επιτροπής στην Αθήνα, το Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών (IKY), το Athens Culture Net του Δήμου Αθηναίων και τη συμμετοχή του Βιομηχανικού Μουσείο Φωταερίου της Τεχνόπολης του Δήμου Αθηναίων και του Κέντρου Ένταξης Μεταναστών του Δήμου Αθηναίων, προσέφεραν σε μικρούς και μεγάλους τη δυνατότητα να ταξιδέψουν με όχημα τη γλώσσα από τη μια ευρωπαϊκή χώρα στην άλλη και να γνωρίσουν τον συναρπαστικό κόσμο των γλωσσών και των διαλέκτων μέσα από ένα πρόγραμμα για όλη την οικογένεια.

Με κεντρική θεματική τη βιωσιμότητα και το περιβάλλον, οι επισκέπτες είχαν τη δυνατότητα να παρακολουθήσουν ένα πρόγραμμα πολυγλωσσικών αφηγήσεων από την προφορική παράδοση των ευρωπαϊκών χωρών, να συμμετέχουν σε εκπαιδευτικά εργαστήρια για παιδιά καθώς και να συνομιλήσουν με όλους τους φορείς και να πάρουν αναμνηστικά δώρα.

O εορτασμός της Ευρωπαϊκής Ημέρας Γλωσσών καθιερώθηκε το 2001, με σκοπό την υποστήριξη και την ανάδειξη της γλωσσικής ποικιλομορφίας της Ευρώπης καθώς και την ανάπτυξη των γλωσσικών δεξιοτήτων, με στόχο την πλήρη και δημοκρατική συμμετοχή των πολιτών της στην διατήρηση της πολυπολιτισμικής της ιδιαιτερότητας.

Η Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του Athens Garden Festival του δικτύου EUNIC στην Αθήνα με τη συνεργασία του Athens Culture Net του Δήμου Αθηναίων.

Οι διοργανωτές:
British Council, Υπηρεσία Συνεργασίας και Μορφωτικής Δράσης της Γαλλικής Πρεσβείας – Γαλλικό Ινστιτούτο Ελλάδος, Goethe-Institut Athen, ÖSD-Institut Griechenland, Σουηδικό Ινστιτούτο Αθηνών, Πρεσβεία της Σουηδίας, Σύλλογος Σουηδικής Γλώσσας, Αυστριακή Πρεσβεία στην Αθήνα, Πρεσβεία της Πολωνικής Δημοκρατίας στην Αθήνα, Πρεσβεία της Τσεχικής Δημοκρατίας στην Αθήνα, Czech Association in Greece, Πρεσβεία της Νορβηγίας στην Ελλάδα, Ιταλικό Μορφωτικό Ινστιτούτο Αθηνών – Μορφωτικό Γραφείο της Πρεσβείας της Ιταλίας στην Αθήνα, Σπίτι της Κύπρου σε συνεργασία με το Υφυπουργείο Τουρισμού Κύπρου, το Ευρωπαϊκό Γραφείο Κύπρου και το EU DIRECT, Nicosia University of Cyprus, Ινστιτούτο Θερβάντες της Αθήνας, Αντιπροσωπεία της Ευρωπαϊκής Επιτροπής στην Ελλάδα, Γενική Διεύθυνση Μετάφρασης της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, Υπουργείο Εξωτερικών, Ελληνικό Ίδρυμα Πολιτισμού, Πρεσβεία της Γεωργίας, Πρεσβεία της Ρουμανίας και Ρουμανικό Ινστιτούτο Πολιτισμού, IKY / Εθνική Μονάδα Συντονισμού Erasmus+ για τους τομείς Εκπαίδευσης και Κατάρτισης, Διδασκαλείο Ξένων Γλωσσών του ΕΚΠΑ, Βιομηχανικό Μουσείο Φωταερίου της Τεχνόπολης του Δήμου Αθηναίων και Κέντρο Στήριξης Μεταναστών του Δήμου Αθηναίων.

Συντονισμός εκδήλωσης: British Council