Το ΕΚΠΑ είναι ανάμεσα στα 100 πρώτα πανεπιστήμια που υπέγραψαν το ευρωπαϊκό συμφωνητικό για τη μεταρρύθμιση των κριτηρίων αξιολόγησης της έρευνας (Agreement on Reforming Research Assessment). Η μεταρρύθμιση αφορά στις πρακτικές αξιολόγησης της έρευνας, τους ερευνητές και τους οργανισμούς που υλοποιούν ερευνητικά έργα, με στόχο τη μεγιστοποίηση της ποιότητας και του αντίκτυπου της έρευνας στην επιστήμη και την κοινωνία.

Το Συμφωνητικό, το οποίο συντάχτηκε από ομάδα αποτελούμενη από εκπροσώπους της Ευρωπαϊκής Εταιρείας Πανεπιστημίων (European University Association –EUA) και του οργανισμού ‘Science Europe’ με την υποστήριξη της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, περιλαμβάνει τις αρχές, τις δεσμεύσεις και το χρονοδιάγραμμα για τη μεταρρύθμιση, η οποία θα υλοποιηθεί από συνασπισμό Ευρωπαϊκών πανεπιστημίων και ερευνητικών οργανισμών, με τίτλο Coalition for Advancing Research Assessment (CoARA).

Το ΕΚΠΑ είναι πλέον μέλος του συνασπισμού αυτού, ο οποίος έχει ένα κοινό όραμα για την αξιολόγηση της έρευνας και δεσμεύεται να συνεργαστεί για την ολοκλήρωση και την εφαρμογή της μεταρρύθμισης, αναγνωρίζοντας την ποικιλία του τρόπου παρουσίασης των αποτελεσμάτων ερευνητικών έργων, τις πρακτικές και τις δραστηριότητες που μεγιστοποιούν την ποιότητα και τον αντίκτυπο της έρευνας βάσει της υπεύθυνης χρήσης ποσοτικών δεικτών.

Στις 13 Οκτωβρίου το ΕΚΠΑ μετείχε ενεργά στην 4η σύνοδο των συμμετεχόντων στο CoARA. Οι διαφάνειες των παρουσιάσεων βρίσκονται εδώ.

Με βάση την ανατροφοδότηση από όλους τους συμμετέχοντες ολοκληρώθηκαν τα έγγραφα που αφορούν τη διοίκηση του συνασπισμού και είναι διαθέσιμα για τα ενδιαφερόμενα μέλη ΔΕΠ του ΕΚΠΑ:

1. Governance document
  2. Rules of Procedure for Chair, Vice-Chairs, and Steering Board
  3. Rules of Procedure for Working Groups
  4. Code of Conduct for the future Coalition

Ως μέλος του συνασπισμού, το ΕΚΠΑ θα προσκληθεί να λάβει μέρος στην ιδρυτική Γενική Συνέλευση του CoARA η οποία θα γίνει διαδικτυακά την 1η Δεκεμβρίου 2022, αφού σταλούν στα μέλη τα θέματα της Ημερήσιας Διάταξης.

Θάνος Δημόπουλος

Πρύτανης ΕΚΠΑ