Εκδήλωση με τίτλο «Η αλληλογραφία Αδαμάντιου Κοραή – Thomas Jefferson» [04/06/2024]

Ο Πρύτανης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών Καθηγητής κ. Γεράσιμος Σιάσος έχει την τιμή να σας προσκαλέσει στην εκδήλωση με τίτλο «Η αλληλογραφία Αδαμάντιου Κοραή -Thomas Jefferson» που οργανώνει το Ε.Κ.Π.Α. σε συνεργασία με το Τμήμα της American Hellenic Educational Progressive Association Γλυφάδας.

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη 4 Ιουνίου 2024, ώρα 19.00 στη Μεγάλη Αίθουσα του Πανεπιστημίου Αθηνών (κεντρικό κτήριο, Πανεπιστημίου 30).

Πρόγραμμα της εκδήλωσης

Προσφώνηση από τον Πρύτανη του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, Καθηγητή κ. Γεράσιμο Σιάσο.

Χαιρετισμοί από:
− τον Ύπατο Κυβερνήτη AHEPA Ελλάδας, κ. Χρίστο Καραπιπέρη,
− τον Πρόεδρο του Τμήματος AHEPA Γλυφάδας, κ. Δημήτριο Χριστόπουλο.

Ομιλίες από:
− τον πληροφορικό-συγγραφέα, κ. Παναγιώτη Παναγιωτόπουλο, με τίτλο: «Thomas Jefferson, ο βίος και η σχέση του με τον ελληνικό πολιτισμό»,
− τον Ομότιμο Καθηγητή του Τμήματος Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης της Σχολής Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών του Ε.Κ.Π.Α., κ. Περικλή Βαλλιάνο, με τίτλο: «Η αλληλογραφία Αδαμάντιου Κοραή -Thomas Jefferson και ο Ελληνικός Αγώνας».

Scheduled Πανεπιστημιακή Κοινότητα Παρουσιάσεις