Εκδήλωση για τα 15 έτη στην Ευρωπαϊκή Ένωση της Ρουμανίας και Βουλγαρίας στο ΕΚΠΑ

Μια ενδιαφέρουσα συνάντηση Ρουμανίας – Βουλγαρίας επί ελληνικού εδάφους πραγματοποιήθηκε την Δευτέρα 9 Μαϊου όταν ο ιστορικός χώρος του Πανεπιστήμιου Αθηνών φιλοξένησε την όμορφη εκδήλωση που είχε διοργανωθεί μεταξύ Ρουμάνων, Βουλγάρων και Ελλήνων σε Ευρωπαϊκό φόντο.

Με αφορμή τον επετειακό εορτασμό για τα 15 έτη από την ένταξη των δυο φίλων χωρών στην Ευρωπαϊκή Ένωση, η αίθουσα Ιωάννης Δρακόπουλος του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών γέμισε από τα φωτεινά χρώματα των σημαιών της Ρουμανίας, της Βουλγαρίας, βεβαίως της Ελλάδος αλλά και της ΕΕ και με τον Βαλκανικό αέρα να είναι διάχυτος στην γιορτινή ατμόσφαιρα που είχε ετοιμάσει το Διπλωματικό Σώμα των δύο Ευρωπαϊκών κρατών.

Με οικοδεσπότη τον Καθηγητή κ. Μιχαήλ Τσινισιζέλη του Τμήματος Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης του ΕΚΠΑ, παρουσία Διπλωματών, Πανεπιστημιακών Καθηγητών αλλά κυρίως νέων φοιτητών τμημάτων Πολιτικών Επιστημών, Ευρωπαϊκών και Διεθνών Σπουδών, των αυριανών Διεθνολόγων μας, που έδωσαν ιδιαίτερο τόνο με την παρουσία τους στο αμφιθέατρο, έλαβαν χώρα σημαντικές ομιλίες αναφορικά με την Ευρωπαϊκή Ένωση και τα δύο, επί 15ετίας, κράτη-μέλη αυτής, Ρουμανία και Βουλγαρία.

Την εκδήλωση, άνοιξε ο Καθηγητής και Πρύτανης του Πανεπιστημίου Αθηνών κ.Αθανάσιος-Μελέτιος Δημόπουλος με έναν σύντομο χαιρετισμό τονίζοντας ότι η 9η Μαϊου ήταν μια συμβολική ημέρα για την Ευρώπη. Κατά την ομιλία του, έγινε αναφορά στο Πρόγραμμα CIVIS Alliance και στη σπουδαιότητα να δημιουργούνται γέφυρες συνεργασίας μεταξύ των Πανεπιστημίων.

Ακολούθως, τον λόγο πήρε ο Καθηγητής κ. Μιχαήλ Τσινισιζέλης, ο οποίος υπογράμμισε ότι η Ευρώπη είναι ο κοινός προορισμός και το κοινό μας σπίτι. Όπως ήταν φυσικό, δεν παρέλειψαν οι αναφορές  στα μεγάλα θέματα της επικαιρότητας ήτοι το Ουκρανικό και η Πανδημία και το πόσο αυτά επηρεάζουν τις τρέχουσες εξελίξεις σε όλους τους τομείς.

Ο Καθηγητής και Πρόεδρος του Τμήματος Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης του ΕΚΠΑ κ. Μιχαήλ Τσινισιζέλης μοιράστηκε ακολούθως και αυτός την προσωπική του εκτίμηση για την ενδιαφέρουσα εκδήλωση λέγοντας: “Ήταν μια εκδήλωση πρωτοβουλία της Ρουμανικής και Βουλγαρικής Πρεσβείας, οι οποίες συμπλήρωσαν φέτος 15 χρόνια από την ένταξή τους στην Ευρωπαϊκή Ένωση. Θεώρησαν χρήσιμο να γιορτάσουμε αυτά τα 15 χρόνια με την αποψινή  εκδήλωση, σήμερα την ημέρα της Ευρώπης. Όπως είδατε και εσείς, ήταν μια ενδιαφέρουσα συζήτηση. Βεβαίως, μια εκδήλωση – αποτίμηση της συμμετοχής μιας χώρας στο ευρωπαϊκό σύστημα είναι αντικείμενο πολλών συνεδρίων και όχι ενός, καθώς δεν μπορεί να αναλυθεί μέσα σε σύντομες ομιλίες εισηγητών. Παρ΄ όλα αυτά οι εισηγήσεις ήταν πολύ ενδιαφέρουσες και το κοινό, σε μεγάλο ποσοστό απαρτιζόμενο από φοιτητές του τμήματος Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης αλλά και των Ευρωπαϊκών και Διεθνών Σπουδών που σχετίζονται με το αντικείμενο της σημερινής εκδήλωσης, έθεσαν πολλά καίρια ερωτήματα και κάποια εξ αυτών ήταν δύσκολο και να απαντηθούν. Ολοκληρώνοντας, θα έλεγα ότι ήταν μια αρκετά ενδιαφέρουσα και επιτυχημένη εκδήλωση.

4ce91
Στο βήμα των ομιλητών ο Καθηγητής και Πρόεδρος του τμήματος Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης του ΕΚΠΑ, κ. Μιχαήλ Τσινισιζέλης

Περαιτέρω πληροφορίες για την εκδήλωση μπορείτε να βρείτε στον παρακάτω σύνδεσμο: https://diplomaticpoint.com/2022/05/12/