Eκδήλωση «Δημιουργικές συνεργασίες Μέριμνας -ΕΚΠΑ για το παιδί και τον έφηβο που βιώνει απώλειες» [10/10/22]

image 2
image 3

Το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών σε συνεργασία με την αστική μη κερδοσκοπική εταιρεία «ΜΕΡΙΜΝΑ» θα πραγματοποιήσουν τη Δευτέρα, 10 Οκτωβρίου 2022 εκδήλωση με τον τίτλο «Δημιουργικές συνεργασίες Μέριμνας -ΕΚΠΑ για το παιδί και τον έφηβο που βιώνει απώλειες». Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί στη Μεγάλη Αίθουσα του ΕΚΠΑ (Πανεπιστημίου 30, Προπύλαια) 12.00 με 14.00 μ.μ..

310097122 5735000706522156 3110690212903481664 n

Σκοπός της εκδήλωσης είναι η ανάδειξη της διαχρονικής και παραγωγικής συνεργασίας του ΕΚΠΑ με την κοινωνία των πολιτών, μέσω της αστικής, μη κερδοσκοπικής εταιρείας «Μέριμνα» που παρέχει εδώ και 27 χρόνια δωρεάν υπηρεσίες σε παιδιά που βιώνουν την ασθένεια ή απώλεια αγαπημένου προσώπου και παιδιά με απειλητικό για τη ζωή νόσημα που χρήζουν παιδιατρικής ανακουφιστικής φροντίδας στο σπίτι.

Η εκδήλωση πραγματοποιείται με αφορμή δύο σημαντικές ημέρες, την Παγκόσμια Ημέρα Ψυχικής Υγείας (10 Οκτωβρίου) και την Παγκόσμια Ημέρα Ανακουφιστικής Φροντίδας  (8 Οκτωβρίου).

Το μήνυμα που εκπέμπει φέτος η Παγκόσμια Ομοσπονδία για την Ψυχική Υγεία είναι: «Ας θέσουμε την ψυχική υγεία για όλους, μια παγκόσμια προτεραιότητα». Το μήνυμα  αυτό είναι εξαιρετικά σημαντικό σε μια περίοδο που ο πλανήτης μας υποφέρει από τις επιβαρυντικές ψυχικές επιπτώσεις της πανδημίας, των πολέμων, των κλιματικών καταστροφών, της ακραίας φτώχειας.

Επίσης το μήνυμα της Παγκόσμιας Ένωσης Υπηρεσιών Ανακουφιστικής Φροντίδας για το 2022, δεν επικεντρώνεται στην φροντίδα ασθενών, αλλά στην ψυχική υγεία των συγγενών, φίλων και κοινοτήτων που θρηνούν  την απώλεια αγαπημένων προσώπων κάτω από πρωτόγνωρες συνθήκες: «Κανείς μόνος: Καλλιεργούμε κοινότητες στήριξης στο πένθος...  Aφορμή για αυτό το μήνυμα, αποτέλεσαν οι επιβαρυντικές ψυχικές επιπτώσεις που είχε ο θάνατος 300 εκατομμυρίων ανθρώπων στον πλανήτη μας, αλλά των δισεκατομμυρίων συγγενών και φίλων τους που στερήθηκαν τη δυνατότητα να αποχαιρετήσουν το αγαπημένο τους πρόσωπο στο τελικό στάδιο της ζωής του και να τιμήσουν τη μνήμη του ανθρώπου τους, όπως θα ήθελαν και όπως του αρμόζει.

Η ΜΕΡΙΜΝΑ είναι η μοναδική οργάνωση στην Ελλάδα, με εξειδίκευση στην Παιδιατρική Ανακουφιστική Φροντίδα και στη Συμβουλευτική Πένθους για παιδιά και εφήβους, τις οικογένειές τους και το σχολικό τους περιβάλλον. Στα 27 χρόνια λειτουργίας της, έχει αναπτύξει μια ιδιαίτερα εποικοδομητική συνεργασία με το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, η οποία συμβάλλει αφενός μεν στην εξέλιξη της επιστημονικής γνώσης και πρακτικής στην Παιδιατρική Ανακουφιστική Φροντίδα και στη Συμβουλευτική Πένθους και αφετέρου στην ποιοτική φροντίδα παιδιών και εφήβων και των οικογένειών τους.

Πιο συγκεκριμένα, η Μέριμνα συνεργάζεται στενά με τις πανεπιστημιακές παιδιατρικές κλινικές για την ανακουφιστική φροντίδα παιδιών με σοβαρές ασθένειες, και παράλληλα συμβάλλει στην εκπαίδευση προπτυχιακών και μεταπτυχιακών φοιτητών νοσηλευτικής και ιατρικής του ΕΚΠΑ, καθώς και φοιτητών ψυχολογίας Ελληνικών Πανεπιστημίων. Επίσης, τα τελευταία 6 χρόνια, η Μέριμνα, έχει επιμορφώσει εργαζόμενους με τα ασυνόδευτους ανήλικους πρόσφυγες σε όλη την Ελλάδα, έχει δημοσιεύσει σε συνεργασία με το ΕΚΠΑ εκπαιδευτικό υλικό, και από το 2020 πραγματοποιεί ερευνητικό έργο στο εν λόγω πεδίο, χρηματοδοτούμενο από το ΕΛΙΔΕΚ (Ελληνικό Ίδρυμα Έρευνας και Καινοτομίας).

Στην εκδήλωση που θα πραγματοποιηθεί θα παρουσιαστούν τα ορόσημα της συνεργασίας στο παρελθόν, παρόν, και μέλλον μεταξύ ΕΚΠΑ και Μέριμνας, συμβάλλοντας στην ενίσχυση της κοινωνίας των πολιτών και την παραγωγή νέας γνώσης.

Η εκδήλωση θα μεταδοεθεί και δαιδικτυακά:

Scheduled Επιστήμες Υγείας Πανεπιστημιακή Κοινότητα Παρουσιάσεις