Εκδήλωση της Επιτροπής Ισότητας των Φύλων της Σχολής Επιστημών της Αγωγής του ΕΚΠΑ με αφορμή τη Διεθνή Ημέρα για την εξάλειψη της βίας κατά των γυναικών [25/11/22]

Με αφορμή τη Διεθνή Ημέρα για την εξάλειψη της βίας κατά των γυναικών η Επιτροπή Ισότητας των Φύλων (ΕΙΦ) της Σχολής Επιστημών της Αγωγής του ΕΚΠΑ, σε συνεργασία με το Παρατηρητήριο Έμφυλης Ισότητας του ΕΚΠΑ, σας προσκαλεί την Παρασκευή 25/11/2022 (στις 12:00 μμ) στο μεγάλο Αμφιθέατρο του Μαρασλείου (Μαρασλή 4, Αθήνα).

12:00-12:15: Χαιρετισμός από τη Μαίρη Λεοντσίνη, Καθηγήτρια ΤΕΑΠΗ – ΕΚΠΑ και Πρόεδρο της Επιτροπής Ισότητας των Φύλων και των Κοινωνικών Διακρίσεων του ΕΚΠΑ.
12.15-12.50: Προβολή του ντοκιμαντέρ «Το Παγόβουνο», (Μάνος Παπαδάκης, Πηνελόπη Σαράντη, Μαρία Σεδίκου, Spirto Productions).
12.50-14:00: Συζήτηση με την Ντιάνα Μάνεση, μεταδιδακτορική ερευνήτρια Σπουδών Φύλου, Παρατηρητήριο Έμφυλης Ισότητας.

Την εκδήλωση θα συντονίσουν τα μέλη της ΕΙΦ – ΕΑ: Γιάννα Κατσιαμπούρα Επίκουρη καθηγήτρια ΠΤΔΕ – ΕΚΠΑ και Γεωργία Λιαράκου Αναπληρώτρια καθηγήτρια ΤΕΑΠΗ – ΕΚΠΑ.

Scheduled Πανεπιστημιακή Κοινότητα Παρουσιάσεις