Επιστημονική Εκδήλωση εις μνήμη της Επικ. Καθηγήτριας Αγλαΐας Λιούρδη [17/3/22]

Το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών και ο Τομέας Ποινικών Επιστημών της Νομικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών οργανώνουν επιστημονική εκδήλωση εις μνήμην της επίκουρης καθηγήτριας Αγλαΐας Λιούρδη.

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη, 17 Μαρτίου 2022 και ώρα 18.00 στη Μεγάλη Αίθουσα του Πανεπιστημίου Αθηνών (κεντρικό κτήριο, Πανεπιστημίου 30) και θα μεταδοθεί διαδικτυακά:

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
– Προσφώνηση από τον Αντιπρύτανη Ακαδημαϊκών Υποθέσεων και Φοιτητικής Μέριμνας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, καθηγητή Δημήτριο Π. Καραδήμα.
-Γενική εισαγωγική ομιλία από τον καθηγητή της Νομικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών Χρίστο Μυλωνόπουλο.

Ομιλίες από:
-τον αναπληρωτή καθηγητή της Νομικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών Δημήτριο Κιούπη, με τίτλο: «Οι διατάξεις των άρθρων 34 και 36 του νέου Ποινικού Κώδικα»
-τον επίκουρο καθηγητή της Νομικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών Νικόλαο Δημητράτο, με τίτλο: «Σύγκρουση καθηκόντων κατά τη διενέργεια ιατρικών πράξεων υπό το πρίσμα του νέου άρθρου 33 ΠΚ»
-την επίκουρη καθηγήτρια της Νομικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών Αθανασία Διονυσοπούλου, με τίτλο: «Η απόφαση BvR 1541/20 του γερμανικού συνταγματικού δικαστηρίου για την απαγόρευση διακριτικής μεταχείρισης και ο ρόλος του ποινικού δικαίου».

Scheduled Πανεπιστημιακή Κοινότητα Παρουσιάσεις