Σας ενημερώνουμε ότι η τιμητική εκδήλωση στη μνήμη του αείμνηστου Δασκάλου, Επίτιμου Καθηγητή Επαμεινώνδα Σπηλιωτόπουλου η οποία επρόκειτο να πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 6 Ιουλίου 2022, ώρα 19.00 στη Μεγάλη Αίθουσα του Ε.Κ.Π.Α. (κεντρικό κτήριο, Πανεπιστημίου 30), αναβάλλεται κατόπιν αιτήματος ορισμένων ομιλητών, για το φθινόπωρο. Θα ενημερωθείτε με νεότερη πρόσκληση για την ημερομηνία.

Από τη Γραμματεία της Νομικής Σχολής

=================

Το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών και ο Τομέας Δημοσίου Δικαίου της Νομικής Σχολής τιμούν τη μνήμη του αείμνηστου Δασκάλου καθηγητή Επαμεινώνδα Σπηλιωτόπουλου την Τετάρτη 6 Ιουλίου 2022, ώρα 19.00 στη Μεγάλη Αίθουσα του Πανεπιστημίου Αθηνών (κεντρικό κτήριο, Πανεπιστημίου 30). Διάρκεια εκδήλωσης: 19.00 – 20.30.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Προσφώνηση από τον Πρύτανη του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, καθηγητή Μελέτιο-Αθανάσιο Κ. Δημόπουλο

Χαιρετισμοί από:

-τον τ. Πρόεδρο της Δημοκρατίας, Eπίτιμο καθηγητή Προκόπιο Παυλόπουλο
-την Ακαδημαϊκό, π. Πρόεδρο της Βουλής των Ελλήνων και π. Υπουργό, Ομότιμη καθηγήτρια της Νομικής Σχολής Άννα Ψαρούδα-Μπενάκη
-τον Πρόεδρο του Συμβουλίου της Επικρατείας, κύριο Δημήτριο Σκαλτσούνη
-τον Κοσμήτορα της Νομικής Σχολής, καθηγητή Λίνο-Αλέξανδρο Σισιλιάνο
-τη Διευθύντρια του Τομέα Δημοσίου Δικαίου της Νομικής Σχολής, καθηγήτρια Πατρίνα Παπαρρηγοπούλου
-τον Αντιπρόεδρο στο Γενικό Δικαστήριο της Ευρωπαϊκής Ένωσης κύριο Σάββα Παπασάββα.

Για την προσωπικότητα και το έργο του Επίτιμου καθηγητή Επαμεινώνδα Σπηλιωτόπουλου θα μιλήσουν οι καθηγητές:

Γεώργιος Δελλής, καθηγητής Νομικής Σχολής
Βασίλειος Κονδύλης, αναπληρωτής καθηγητής Νομικής Σχολής
Σωτήριος Λύτρας, ομότιμος καθηγητής Νομικής Σχολής
Αντώνιος Μακρυδημήτρης, καθηγητής Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης
Γλυκερία Σιούτη, καθηγήτρια Νομικής Σχολής
Σπυρίδων Φλογαΐτης, ομότιμος καθηγητής Νομικής Σχολής
Θεόδωρος Φορτσάκης, καθηγητής Νομικής Σχολής
Χαράλαμπος Χρυσανθάκης, καθηγητής Τμήματος Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης