Διαδικτυακή εκδήλωση του Executive MBA «The Crypto Market Ecosystem – Paradise Lost or the Future of Finance?» [29/11/23, 7 μ.μ.]

Το Executive MBA του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών στο πλαίσιο των δράσεων Business Events διοργανώνει εκδήλωση με θέμα «The Crypto Market Ecosystem – Paradise Lost or the Future of Finance? (Κρυπτοοικονομία – Ο Χαμένος Παράδεισος ή το Μέλλον της Χρηματοοικονομικής;)».

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί διαδικτυακά την Τετάρτη 29 Νοεμβρίου 2023 και ώρα 19:00.

Η εμφάνιση των κρυπτονομισμάτων, που προαναγγέλθηκε από την έλευση του Bitcoin το 2009, υποσχέθηκε μια επαναστατική αλλαγή στο παγκόσμιο οικονομικό τοπίο. Τα κρυπτονομίσματα οραματίστηκαν ως αποκεντρωμένες, διαφανείς και αποτελεσματικές εναλλακτικές λύσεις σε σχέση με τα παραδοσιακά νομίσματα και τα τραπεζικά συστήματα. Η άνοδος της κρυπτοοικονομίας συγκέντρωσε ευρεία προσοχή, προσελκύοντας ενθουσιώδεις υποστηρικτές αλλά και σκεπτικιστές. Η άνοδος της κρυπτοοικονομίας οδήγησε έναν στους πέντε ενήλικες στις ΗΠΑ και έναν στους δέκα στην Ευρώπη να κερδοσκοπούν με τα κρυπτονομίσματα, με κορυφαία κεφαλαιοποίηση 2,5 τρισεκατομμυρίων ευρώ. Ωστόσο, καθώς ο χρόνος περνούσε, έγινε φανερό ότι ενώ τα κρυπτονομίσματα παρουσίαζαν καινοτόμες ιδέες και ευκαιρίες, δεν ανταποκρίνονταν σε ορισμένες από τις μεγάλες υποσχέσεις τους. Η πτώση της τιμής των κρυπτονομισμάτων από τον Νοέμβριο του 2021 οδήγησε σε μείωση περίπου 2 τρισεκατομμυρίων ευρώ της αξίας των κρυπτοστοιχείων σε λιγότερο από ένα χρόνο. Αυτό έπιασε απροετοίμαστους εκατομμύρια επενδυτές. Παράλληλα με το roller coaster των κεφαλαιοποιήσεων, το οικοσύστημα αναπτυσσόταν διαρκώς. Κάτι που είχε αρχίσει ως ένα σύστημα πληρωμών, σταδιακά μετατράπηκε σε έλα ολόκληρο οικοσύστημα παροχής διάφορων χρηματοοικονομικών εργαλείων και υπηρεσιών, όπως εργαλεία άντλησης κεφαλαίων, αποκεντρωμένα ανταλλακτήρια και αποκεντρωμένες πλατφόρμες δανεισμού. Σήμερα το τοπίο είναι αρκετά διαφορετικό. Όλοι αναγνωρίζουν τις τεράστιες δυνατότητες της τεχνολογικής υποδομής της κρυπτοοικονομίας (το blockchain), ενώ στην Ευρώπη υπάρχουν ήδη δύο ρυθμιστικά πλαίσια που βάζουν κανόνες στον κόσμο της Κρυπτοοικονομίας.

Τι είναι επομένως η Κρυπτοοικονομία; Ένας χαμένος παράδεισος ή το μέλλον της χρηματοοικονομικής; Αυτό είναι και το βασικό ερώτημα της διαδικτυακής εκδήλωσης του Executive MBA.

Στην εκδήλωση συμμετέχουν:

• Νικόλαος Δασκαλάκης, Επίκουρος Καθηγητής του Τμήματος Δημόσιας Διοίκησης του Παντείου Πανεπιστημίου Κοινωνικών και Πολιτικών Επιστημών
  • Νικόλαος Ηρειώτης, Κοσμήτορας της Σχολής Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών, Καθηγητής του Τμήματος Διοίκησης Επιχειρήσεων και Οργανισμών του ΕΚΠΑ
  • Δημήτριος Βασιλείου, Καθηγητής του Τμήματος Διοίκησης Επιχειρήσεων και Οργανισμών του ΕΚΠΑ, Διευθυντής του ΠΜΣ Executive MBA του ΕΚΠΑ

Η εκδήλωση θα διεξαχθεί μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας Webex.

Δήλωση συμμετοχής: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeGALEJBSVCa45wDfbjkOZW2v6r-qqt12IIhu1nuPMDoy8plA/viewform

Εφόσον εγγραφείτε, την Τρίτη 28 Νοεμβρίου 2023 θα σας σταλεί ο σύνδεσμος για τη συμμετοχή σας στην εκδήλωση.

Ιστότοπος του Executive MBA: https://emba.ba.uoa.gr/.

Scheduled Οικονομικές Επιστήμες Παρουσιάσεις