Τελετή εγκαινίων της έκθεσης με τίτλο: Στ’ όνομα της ελευθερίας: Η κατάληψη της Νομικής και το αντιδικτατορικό κίνημα – 50 χρόνια από την κατάληψη της Νομικής Σχολής [19/10/23, 1 μ.μ.]

Ο Πρύτανης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών καθηγητής Γεράσιμος Σιάσος έχει την τιμή να σας προσκαλέσει στην τελετή εγκαινίων της έκθεσης με τίτλο: Στ’ όνομα της ελευθερίας: Η κατάληψη της Νομικής και το αντιδικτατορικό κίνημα – 50 χρόνια από την κατάληψη της Νομικής Σχολής που οργανώνουν η Νομική Σχολή και το Ιστορικό Αρχείο του ΕΚΠΑ.

Χορηγός της έκθεσης είναι το Ίδρυμα Μαραγκοπούλου για τα Δικαιώματα του Ανθρώπου. Η τελετή εγκαινίων θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη, 19 Οκτωβρίου 2023, ώρα 13.00 στο ισόγειο του Μεγάρου Θεωρητικών Επιστημών (παλαιό κτήριο, Σόλωνος 57, 106 72 Αθήνα).

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
Προσφώνηση από τον Πρύτανη του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, καθηγητή Γεράσιμο Σιάσο.

Χαιρετισμοί από:
− τον Κοσμήτορα της Νομικής Σχολής, καθηγητή Λίνο-Αλέξανδρο Σισιλιάνο
− τον Κοσμήτορα της Σχολής Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών, καθηγητή Νικόλαο Ηρειώτη.

Παρουσίαση της έκθεσης από τον Πρόεδρο της Διοικούσας Επιτροπής του Ιστορικού Αρχείου του ΕΚΠΑ, αναπληρωτή καθηγητή του Τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας Βαγγέλη Καραμανωλάκη.

Scheduled Νομική Επιστήμη Πανεπιστημιακή Κοινότητα Παρουσιάσεις