Με τις διατάξεις του άρθρου 61 του ν. 4872/2021 «Δίκαιη Αναπτυξιακή Μετάβαση, ρύθμιση ειδικότερων ζητημάτων απολιγνιτοποίησης και άλλες επείγουσες διατάξεις» (Α΄ 247) θεσμοθετήθηκε η παροχή έκτακτης οικονομικής ενίσχυσης για το έτος 2021 στο πάσης φύσεως ιατρικό, νοσηλευτικό, διοικητικό και λοιπό προσωπικό που υπηρετεί μεταξύ άλλων σε όλα τα νοσοκομεία του Εθνικού Συστήματος Υγείας (Ε.Σ.Υ.) και τα πανεπιστημιακά νοσοκομεία, η οποία είχε ως στόχο την ανταμοιβή όσων συμμετείχαν ενεργά στον αγώνα κατά της πανδημίας του κορωνοϊού Covid-19 σύμφωνα με την αιτιολογική έκθεση της ως άνω διάταξης.

Ο Πρύτανης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, Καθηγητής Μελέτιος-Αθανάσιος Δημόπουλος, με σχετικές ενέργειές του, ζήτησε από την Πολιτεία να μεριμνήσει έτσι ώστε να δοθεί αυτή η έκτακτη οικονομική ενίσχυση και στους απασχολούμενους με σύμβαση μίσθωσης έργου καθώς και στο πανεπιστημιακό προσωπικό που απασχολείται σε πανεπιστημιακά εργαστήρια που δεν ανήκουν στα Νοσοκομεία και ασχολούνται με τη διάγνωση του COVID.

img 01 1

Δείτε το σχετικό έγγραφο: